Çılgın hızlı elektrikli robot yeni Rubik Küp dünya rekorunu kırdı

Şaibe

Member
Robotik dünyasında ufukta her zaman yeni bir şeyler vardır, ancak Mitsubishi Electric bu sefer gerçekten dikkatleri üzerine çekti. Sıradan bir günde motorları dikkatli bir şekilde bağladığını görebileceğiniz robotu TOKUFASTbot, tamamen farklı bir nedenden dolayı ilgi odağı haline geldi.

Rubik Küpü üzerinde oynanıyor ve sadece onunla oynanmıyor. Yeni bir dünya rekoru kırıldı.

Bu sadece hızlı olmakla ilgili değil; robotların neler yapabileceğini düşündüğümüzü yeniden tanımlamakla ilgili. Hassasiyet ve teknolojinin gerçekten akıllara durgunluk veren bir şekilde bir araya gelmesi. Ve her şey çok hızlı oldu. Eğer gözünüzü kırptıysanız muhtemelen kaçırmışsınızdır.

GÜVENLİK UYARILARI, UZMAN İPUÇLARI ALIN – KURT'UN HABER BÜLTENİNE KAYDOLUN – CYBERGUY RAPORU BURADANBulmaca fenomeni yeniden ele alındı


Yani Rubik Küpü. Hepimiz bunu biliyoruz, değil mi? 80'lerden beri beynimizi meşgul eden o renkli küçük küp. Hızlı bir şekilde 2000'li yılların başlarına döndüğümüzde, tamamen yeni bir nesli büyüleyerek tekrar ilgi odağı haline geldi. Bu sadece her iki tarafı da eşleştirmekle ilgili değil; oraya yapılan yolculukla ilgili. Oyunda mantık, sabır ve biraz çevik parmak gerekir.

YAPAY ZEKA (AI) NEDİR?

Ve “speedcubing”i de unutmayalım. Bu, saatin her küçük tik takının bir dünya rekoru kırabileceği veya kırabileceği bulmaca çözenlerin Olimpiyatları gibidir. Küpün dünyanın her yerinde ellerde dönmesini sağlayan da işte bu heyecandır.


rubik küpü olan adam


Rubik küp (Rubik'in)


ÇİN İLK TAM BOYUTLU ELEKTRİKLİ ÇALIŞAN İNSANSI ROBOTUNU TANITTI

Rekor kırıldı


Rubik Küpünü çözme konusunda insan rekoru olan etkileyici 3,13 saniye, 2023'te Max Park tarafından kırıldı. Mitsubishi Electric'in TOKUFASTbot'u küpü yalnızca 0,305 saniyede çözerek insan rakiplerini toz içinde bıraktı. Bu başarı, MIT robotunun 2018'de kırdığı önceki robot rekorunu kırmakla kalmıyor, aynı zamanda bunu bir insanın göz kırpmasından daha kısa sürede gerçekleştiriyor.

BURAYA TIKLAYARAK FOX BUSINESS'I HAREKETE GEÇİRİN


rubik'in robotu 3


TOKUFASTbot (Mitsubishi Elektrik)


BOSTON DYNAMICS'İN PARLAYAN MAVİ KOSTÜMDE ürpertici robotik köpek dansları

Zaferin arkasındaki teknoloji


TOKUFASTbot başarısını yalnızca 0,9 milisaniyede 90 derecelik dönüş yapabilen dönme mekanizmasına borçludur. Bu inanılmaz hız, Mitsubishi Electric'in sinyale duyarlı servo motorları ve son teknoloji renk tanıma yapay zeka algoritması sayesinde mümkün oluyor. Sonuç olarak, bulmacanın çözümünü bizim görebildiğimiz kadar hızlı değerlendirebilen, planlayabilen ve yürütebilen bir robot ortaya çıktı.

ÖZEL VERİLERİNİZİ İNTERNETTEN NASIL KALDIRIRSINIZ


rubik'in robotu 4


TOKUFASTbot (Mitsubishi Elektrik)


ÇİN'DE YAPILAN UCA ROBOT İNSAN GİBİ ÖĞRENEBİLİR, DÜŞÜNEBİLİR VE ÇALIŞABİLİR

Bir rekor kırıcıdan daha fazlası


Yeni bir ayar yaparken Guinness dünya rekoru “Dönen bir bulmaca küpünü çözen en hızlı robot” dikkate değer bir başarı olduğundan, TOKUFASTbot yalnızca tek hileli bir midilli değildir. Tasarımı gösteri amaçlı değil işlev amaçlıdır. Mitsubishi Electric Parça Üretim Mühendisliği Merkezi'nin kıdemli genel müdürü Yuji Yoshimura'nın da belirttiği gibi, robotun birincil rolü günlük cihazlar için motor üretimini geliştirmektir.


rubik'in robotu 5


TOKUFASTbot (Mitsubishi Elektrik)


TÜM TEKNOLOJİ CİHAZLARINIZI NASIL ÇALIŞTIRACAĞINIZ HAKKINDA HIZLI VİDEO İPUÇLARI İÇİN KURT'UN YOUTUBE KANALINA ABONE OLUN.

Kurt'un önemli çıkarımları


Biliyorsunuz, tüm bu rekor kıran olay sadece bir robotun bulmacayı süper hızlı çözmesiyle ilgili değil. Bu gerçekten robotlar ve yapay zeka konusunda ne kadar ilerlediğimize ışık tutuyor. İleriye baktığımızda, bugün yaptıkları şeyler oyunu bizim yeni yeni anlamaya başladığımız şekillerde gerçekten değiştirecek. TOKUFASTbot herhangi bir güzellik yarışmasını kazanamasa da benim gibi teknolojiden hoşlananlar için oldukça etkileyici.

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Yapay zeka ve robot bilimindeki hızlı ilerleme göz önüne alındığında, bu teknolojiler gelişirken şirketlerin hangi hususları akılda tutması gerektiğini düşünüyorsunuz? adresine yazarak bize bildirin. Cyberguy.com/Contact

Daha fazla teknik ipucum ve güvenlik uyarım için şu adrese giderek ücretsiz CyberGuy Rapor Bültenime abone olun: Cyberguy.com/Newsletter

Kurt'a bir soru sorun veya hangi hikayeleri ele almamızı istediğinizi bize bildirin

Kurt'u sosyal kanallarında takip edin

En çok sorulan CyberGuy sorularının yanıtları:

Telif hakkı 2024 CyberGuy.com'a aittir. Her hakkı saklıdır.Kurt “CyberGuy” Knutsson, sabahları “FOX & Friends” programında Haberler ve FOX Business'a yaptığı katkılarla hayatı daha iyi hale getiren teknolojiye, donanıma ve cihazlara derin bir sevgi besleyen ödüllü bir teknoloji gazetecisidir. Teknik bir sorunuz mu var? Kurt'un ücretsiz CyberGuy Bültenini edinin, sesinizi, hikaye fikrinizi veya yorumunuzu CyberGuy.com'da paylaşın.