Ağız yaraları neden olur ve ağız yarasına ne iyi gelir?

Şaibe

Member
Ağız yaraları neden olur ve ağız yarasına ne iyi gelir?


Yazımızda sizlere ağız yarası nedenleri hakkında bilgi vererek ağız yarası nasıl geçer, ağız yarasına ne iyi gelir gibi sorular hakkında cevaplar vereceğiz. Ağız ile ilgili hastalık ya da sıkıntılardan en sinir bozucu olanlarından birisi ağız yaralarıdır. Birçok farklı sebebi olabilen ağız yaralarının en büyük sebeplerinden birisi ağız temizliğinin yetersiz olmasıdır. B12 vitamini eksikliği durumunda ağız yaraları oluşmaktadır. Aynı şekilde demir eksikliği sebebi ile de de ağız yaraları çıkabilir. Demir eksikliği sebebi ile ayrıca halsizlik ve baş dönmeleri de görülebilir.
Domates, fıstık, kahve, çikolata gibi bazı gıdalar kimi insanlarda ağız yaralarına sebep olmaktadır. Bu alerjik bir durum olabileceği için olabildiğinde hızlı bir şekilde doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Mide ve ağız içerisinde ülsere sebep olan Chron hastalığı sebebi ile de ağız yaraları görülebilir. Bu yaralar hastalık sebebi ile çoğu zaman bitti zannetseniz bile yeniden baş gösterebilir.

Aşırı derecede sigara içen kişilerde sigarayı bıraktıktan sonra ağız yarası görülme sıklıkları bir hayli fazladır. Ayrıca kullanılan aspirin gibi ağrı kesiciler de ağız yaralarına yol açabilmektedir. Bu tarz ilaçları alırken yan etkilerini iyi araştırınız ve olası bir sorunda doktorunuza müracaat ediniz. Bütün bunların yanında tabi ki de stres ve kaygı yaşadığınız zamanlarda ağzınızda yaralar çıkması olasıdır. Eğer bir kadınsanız, adet döneminizde yaşayabileceğiniz hormonsal değişimlerden dolayı ağzınızda yaralar çıkabilir. En son olarak da bu ağız yaralarını genetik olma ihtimali de vardır. Ağız yarası şikayeti ile doktora başvuran hastaların yaklaşık olarak %50 gibi bir oranının aile üyelerinde de bu tarz yaralar görüldüğü bilgisi verilmiştir.