Yapay zekanın ölüm listesinde sıradaki pahalı üniversite ders kitapları mı? Profesör, ChatGTP’nin bunların yerini alabileceğini söylüyor

Şaibe

Member
Bir üniversite profesörü Haberler’e verdiği demeçte, ChatGPT gibi yapay zeka yazılımlarının bazı üniversite ders kitaplarını değiştirmek, yüksek öğretimi dönüştürmek ve eleştirel düşünmeye daha fazla odaklanmayı talep etmek için kullanılabileceğini söyledi.

British Columbia’daki Okanagan College’da coğrafya profesörü olan Terence Day, “Kesinlikle giriş niteliğindeki bir lisans kursu için, ChatGPT mükemmel kurs materyalleri üretmek için kullanılabilir,” dedi.Esasen, bir ders kitabının yerine geçebilir.”

İZLEYİN: CHATGPT DERS KİTAPLARININ YERİNİ ALABİLİR, YÜKSEKÖĞRETİMDE DEVRİM YAPABİLİR: PROFESÖR

DAHA FAZLA FOX HABERİNİN DİJİTAL ORİJİNALLERİNİ BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Day’e göre yapay zeka sohbet robotları, müfredatı daha az katı hale getirebilir ve öğrencilerin ders kitapları için yüksek meblağlar harcamak zorunda kalmayacağı için üniversite maliyetlerini düşürebilir. Profesör ayrıca, bazı okulların yakında öğrencilerini yapay zeka tarafından oluşturulan metinleri (ChatGPT’nin içeriğindeki hataları tespit etmek gibi) analiz etme eğitimine kompozisyon yazma yerine öncelik verebileceğine inanıyor.

Day, Haberler’e “Ders kitaplarını satın almak pahalı ama aynı zamanda üretmeleri de pahalı” dedi. “Bir ders kitabına 100 dolar harcamak yerine, [students are] öğrenme yönetim sistemlerinden bir şeyler indirebiliyorlar.”

Öğrencilerin de aynı şekilde AI ile yazılmış ders materyallerinden yararlanacağını söyledi.

Day, Haberler’e “ChatGPT kullanarak ders materyalleri üretiyorsanız, belki bazı şeyleri biraz değiştirmeyi, bir şeyleri hareket ettirmeyi karşılayabilirsiniz” dedi. “Bu kesinlikle… Bence sınıfta yenilik için bir fırsat sağlıyor.”

Day’e göre, ChatGPT ve Google’ın Bard’ı gibi yapay zeka sohbet robotları, üniversite öğrencilerinin ders materyalleriyle etkileşim kurma biçiminde devrim yaratacak. (HU Sheridan Kitaplıkları/Gado/Getty Images)

YAPAY ZEKA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY: NE İÇİN KULLANILIR?

Day’e göre ChatGPT’nin ürettiği sonuçlardaki hatalar, profesörlere yeni bir öğretim aracı da sağlıyor. Yakın zamanda yapılan bir sınıf ara sınavının bir parçası olarak yanlış bir ChatGPT yanıtı kullandığını ve öğrencilerden coğrafyayla ilgili metnin kusurunu tam olarak belirlemelerini istediğini söyledi.

Day, “Öğrencilerde eleştirel düşünme fikrini gerçekten teşvik ediyor” dedi. “Fırsat, bu şeylerin doğru olup olmadığını anlamak için bu eleştirel düşünme becerilerini kullanmaktır.”

“Benim durumumda, gerçekten önemli bir hata olan göze batan bir hata belirledim” diye ekledi. “Ancak öğrenciler, benim tamamen gözden kaçırdığım birkaç küçük hatayı da tespit edebildiler.”

CHATGPT NEDİR?

Ankara'da bir öğrenci, kütüphane benzeri bir kafeteryadaki bir masada deftere yazı yazıyor.

Day, AI’nın ortaya çıkışının, öğrencilerin sonunda sıfırdan metin yazmayı bırakacağı anlamına geldiğine inanıyor. (Doğukan Keskinkılıç/Anadolu Ajansı/Getty Images)

Aynı zamanda Britanya Kolumbiyası’ndaki Simon Fraser Üniversitesi’nde yardımcı coğrafya profesörü olan Day, yapay zekanın üniversiteleri analiz odaklı çalışmaya öncelik vermeye zorlayabileceğine inandığını söyledi.

HABERLER SUNULDU

Haberler’e “Zaman geçtikçe, oturup sıfırdan bir şeyler yazma fikri, herhangi birinin atanacağı bir görev olarak giderek daha az olası olacak” dedi. “Giderek artan bir şekilde, görevin sizin için mevcut olanı değerlendirmek olacağını düşünüyorum.”

Day, “Ve bu değerlendirme görevi, bence, gerçekten de önümüzdeki birkaç on yıl boyunca öğrencileri bunun için eğitmemiz gereken bir şey,” dedi.

Röportajın tamamını izlemek için buraya tıklayın.