Yapay zeka, bazı ABD hastanelerinde meme kanserinin erken belirtilerini tespit etmeye yardımcı oluyor

Şaibe

Member
Boca Raton, Florida – Bazı doktorlar, meme kanseri taramalarındaki büyük ilerlemenin ardından yapay zekanın hayat kurtardığına inanıyor. Bazı durumlarda AI, hastalığın erken belirtilerini, tümörün geleneksel bir taramada görünür hale gelmesinden yıllar önce tespit ediyor.

Boca Raton Bölge Hastanesi’ndeki Christine E. Lynn Kadın Sağlığı ve Zindelik Enstitüsü, meme kanseri taramaları sırasında yapay zeka uygulandığından bu yana kanser vakalarında %23’lük bir artış buldu.

Enstitünün tıp direktörü Dr. Kathy Schilling, Haberler Digital’e muayenehanede hepsi uzmanlık eğitimi almış dokuz özel meme radyoloğu olduğunu, bu nedenle erken teşhislerdeki artışın şaşırtıcı olduğunu söyledi.

“Tek yaptığımız meme görüntüleme çalışmalarını okumak ve bu yüzden yaptığımız işte muhtemelen oldukça iyi olduğumuzu düşündüm, ancak bu çalışma gerçekten bize kendini adamış ve kendini adamış meme radyologlarının bile yapay yöntemlerden daha iyi yararlanabileceğini gösteriyor. İstihbarat,” dedi Schilling.

CHAT GPT MEME KANSERİ TARAMA SORUSUNA YANIT VERDİ AMA ‘GERÇEK DÜNYA İÇİN HAZIR DEĞİL’-İŞTE NEDENİ:

Yapay zeka destekli taramalar, mamogramlarda geleneksel taramalarda görünmeyebilecek daha küçük meme kanseri hücrelerini tespit edebildi. (iCad)

iCad tarafından oluşturulan “ProFound AI”, mamogramlardaki sorunlu alanları işaretlemek için tasarlanmıştır. Program milyonlarca meme kanseri taramasını inceledi ve zamanla lezyonları daire içine almayı ve kanser riskini tahmin etmeyi öğrendi.

“Vakaların %90’ının iyi huylu olduğunu ve hiçbir bulgusu olmadığını fark ederseniz, bilirsiniz, sadece yorulursunuz. Görüntüler arasında gezinirken büyülenirsiniz. Yapay zeka, yeniden odaklanmamıza ve olduğumuz o küçük minik kanserleri bulmamıza yardımcı olur. arıyorum,” dedi Schilling.

ProFound AI, Aralık 2018’de FDA tarafından onaylanan türünün ilk teknolojisi oldu. Christine E. Lynn Kadın Sağlığı ve Zindelik Enstitüsü, COVID-19 salgını sırasında çığır açan teknolojiyi benimsedi ve hastane şu anda yapay zeka üzerine en eski çalışmalardan birine sahip olmakla övünüyor. kanser üzerindeki etkisi.

“Bulacağımızı düşündüğüm şey, kanserleri üç ila altı milimetre boyutlarında buldukları ve bizim için bulmamız çok zor olan invaziv lobüler kanserleri bulacağımız, çünkü onlar oluşmaz. memedeki kitleler,” dedi Schilling.

Schilling ayrıca, son iki yılda enstitünün meme kanseri teşhisi konan hastalara, hücrelerin çok küçük olması nedeniyle daha az şiddetli tedaviler sunduğunu da belirtti.

“Daha küçük lumpektomiler, daha az mastektomi, daha az kemoterapi, daha az radyasyon tedavisi yapıyoruz” diye devam etti. “Göğüs bakımında yepyeni bir döneme girdiğimizi düşünüyorum.”

SAĞLIK HİZMETLERİNDE YAPAY ZEKA: YENİ ÜRÜN ‘DOKTORLAR İÇİN KOPİLOT’ OLARAK GÖRÜYOR:

Doktor ile meme kanseri hastası

Kanserle savaşan kıdemli bir kadın, bir Kemoterapi tedavisi sırasında Onkoloğuyla konuşurken yüksek arkalıklı bir sandalyede oturuyor. (iStock)

Schilling ayrıca, yapay zekanın erken teşhis yeteneklerinin, 1 Nisan’da rutin bir mamografide küçük bir kanserli tümörün ortaya çıkmasının ardından Luz Torres’in hayatını kurtarmaya yardımcı olabileceğine inanıyor. Torres, bir şeylerin yanlış olabileceğine dair hiçbir semptomu veya eğilimi olmadığını söyledi.

“Meme dokum çok yoğun, bu yüzden her zaman mamografi ve ultrason çektiririm. O ziyaretin tavsiyesi meme biyopsisiydi, bu yüzden bir hafta içinde yaptırdım ve ardından patolojinin meme olduğuna dair bir telefon aldım. kanser,” dedi Torres duygusal bir röportajda. “Erken teşhis oldu. Her yıl geliyorum, mamografim yolunda gidiyor, yani çok küçük bir tümör.”

Küçük bir kanserli tümörü gösteren bir tarama

ProFound AI, mamogramlardaki sorunlu alanları işaretlemek için tasarlanmıştır. (Fox Haber)

Torres’e Nisan ayı başlarında 1. evre meme kanseri teşhisi kondu ve yakın zamanda ameliyatı tamamladı. Neyse ki, erken teşhisin ardından tamamen iyileşmesi bekleniyor.

HABERLER SUNULDU

Enstitüyü “harika” olarak tanımlayan Torres, “İyi görünüyor. Erken aşama 1 olarak adlandırıldığı için kemoterapiye ihtiyacım olmayacağı için çok mutluyum” dedi.

“Hastaların bu meme kanserini tedavi edilebilir olduğunda erken teşhis etmeleri için teknolojiyi geliştirme arzusu ve prognoz harika oluyor. O hastalardan biri olacak kadar şanslıyım. Bu bir lütuf” dedi.

Birkaç şirket, kanser taramaları sırasında anormallikleri işaretleme yeteneğine sahip yapay zeka ürünleri piyasaya sürdü. Doktorlar ayrıca beyin kanseri, akciğer kanseri ve prostat kanserini tespit etmek için AI kullanıyor.

Haberler Multimedya Muhabiri