‘Terminatör’den bir şey öğrendiysek…’: Amerikalılar insanlığa karşı yapay zeka tehdidine ağırlık veriyor

Şaibe

Member
AUSTIN, Teksas – Haberler ile konuşan Amerikalılar, teknoloji devlerinin AI’nın düzensiz ve hızlı ilerlemesinin sonunda insanlığı öldürebileceğine dair son uyarılarını sorguladılar. Ancak bir adam Terminatör benzeri bir sondan korktuğunu söyledi.

Austin’den Zachary, Haberler’e “Endişelenmiyorum” dedi. “İnsan beynini taklit etse bile, bizi devirmek için manipüle edebileceğine inanmıyorum.”

VİDEO: AMERİKALILAR, AI’NIN KONTROLLENMEYEN İLERLEMESİNİN İNSANLIĞIN SONUNA ULAŞABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYOR

DAHA FAZLA FOX HABERİNİN DİJİTAL ORİJİNALLERİNİ BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Ancak bir barmen olan Joshua, kendinden o kadar emin değildi.

Haberler’e “Terminatör 2 ve Skynet’ten bir şey öğrendiysek, o da kesinlikle robotların bir noktada kontrolü ele geçirebileceğidir” dedi. “Bu yüzden çok dikkatli olmalıyız ve bu konuda kesinlikle dikkatli olmalıyız.”

Bir Makine İstihbarat Araştırma Enstitüsü araştırmacısı olan Eliezer Yudkowsky, geçtiğimiz günlerde ileri düzey yapay zeka eğitimi için “süresiz” bir moratoryum çağrısında bulundu.

29 Mart’ta açık bir mektupta, “Eğer birisi mevcut koşullar altında çok güçlü bir yapay zeka geliştirirse, insan türünün her bir üyesinin ve Dünya’daki tüm biyolojik yaşamın kısa süre sonra ölmesini bekliyorum” diye yazdı.

Bir çizim, ChatGPT ve OpenAI araştırma laboratuvarı logosunu ve akıllı telefon ekranındaki yazıyı gösteriyor. (Getty Images aracılığıyla Nicolas Economou/NurPhoto)

TEKNOLOJİ DEVİ SAM ALTMAN GÜÇLÜ YZ ARAŞTIRMALARINI NÜKLEER SAVAŞIN ŞAFAĞIYLA KIYASLIYOR: RAPOR

Austin’den Ryan, AI’nın bir tehlike haline geleceğini düşünmediğini ve bunun yerine yararlı bir araç olabileceğini düşündüğünü söyledi.

Haberler’e “İnsanların bundan yararlandığını ve işletmelerin bundan yararlandığını görüyorum” dedi.

Tesla CEO’su Elon Musk ve Apple kurucu ortağı Steve Wozniak da dahil olmak üzere teknoloji liderleri, AI geliştiricilerini mevcut yinelemelerden daha güçlü eğitim sistemlerine altı aylık bir ara vermeye ve bu zamanı güvenlik standartlarını geliştirmek için kullanmaya çağıran bir açık mektup imzaladı. Yudkowsky, altı ayın yetersiz olduğunu söyledi.

TEKNİK UZMANLARIN ARAŞTIRMALARINA ALINTI YA DA DURAKLATMA ÇAĞRISI YAPTIĞI MEKTUP: ‘KORKULUK’

Bu arada Zachary, AI gelişimi açısından halihazırda “birçok korumanın yürürlükte olduğunu” düşünüyor.

Yapay zekanın dünyamızda sahip olduğu yeteneğin bir sınırı olduğuna inanıyorum” dedi.

Gelişmiş bir sohbet robotu olan GPT-4, yaratıcısı OpenAI’ye göre, simüle edilmiş bir bar sınavında yüzde 90’lık bir performans gösterme yeteneği de dahil olmak üzere bazı standart testlerde “insan düzeyinde performans” sergiliyor. Duraklatmak için bastıran teknoloji liderleri, “insan-rekabetçi zekaya” sahip yapay zeka sistemlerinin potansiyel olarak insanları alt edebileceğini ve insanların yerini alabileceğini söyledi.

Bir bilgisayar ekranı, OpenAI'nin ChatGPT yazılımını gösteren web sitesini gösteriyor.

Bir bilgisayar ekranı, OpenAI’nin ChatGPT yazılımını gösteren web sitesini gösteriyor. (Getty Images aracılığıyla MARCO BERTORELLO/AFP)

Siber güvenlik alanında çalışan bir Austin sakini, AI’nın sonunda insanların güvenli olmayan işleri yapmasına veya rollerde onları tamamen değiştirmesine yardımcı olabileceğini umduğunu söyledi.

Haberler’e verdiği demeçte, “Çok tehlikeli birçok işi geçersiz kılmalarını ve yangınla mücadele eden, bomba imha eden insanlara yardım etmelerini, işlerini çok daha kolay ve daha güvenli hale getirmelerini umuyorum” dedi.

ARAŞTIRMACILAR HANGİ İŞLERİN AI MARUZİYETİNDEN GÜVENLİ OLABİLECEĞİNİ ÖNGÖRÜYOR

Bir avukat olan Leigh, AI’nın insan gözetimine sahip olması gerektiğini söyledi.

Austinite, Haberler’e “Yapay zekayı çalıştırdığınız sistem ne olursa olsun, yine de insan gözetimine ihtiyacınız var çünkü yapay zeka etik veya ahlaki muhakeme yeteneğine sahip değil” dedi. “Programı takip edecek.”

Leigh, “Yapay zekanın nükleer savaş veya bombalardan sorumlu olmasını kesinlikle istemezsiniz” dedi.

Joshua, AI’nın potansiyeli düşüncesiyle hafif bir korku hissetti.

Haberler’e “Teknolojinin orada olması biraz sinir bozucu” dedi.

OpenAI, ChatGPT'yi 30 Kasım 2022'de yayınladı.

OpenAI, ChatGPT’yi 30 Kasım 2022’de yayınladı. (Getty Images aracılığıyla Beata Zawrzel/NurPhoto)

HABERLER SUNULDU

Ryan, yapay zekanın insanlığın yerini alabileceğini düşünmediğini söyledi.

Haberler’e “Gerçekten o kadar endişeli değilim” dedi. “Hiçbirimizi ele geçireceğini sanmıyorum.”

Daha fazla insanın yapay zekanın kontrolsüz ilerlemesinin insanlığı öldürüp öldürmeyeceğini düşündüğünü duymak için buraya tıklayın.