Şehrinizde kullanılan tüm polis gözetim araçlarını görün

Şaibe

Member
ABD’de bir milyondan fazla hobi uçağı kayıtlı Ne zaman izlendiğinizi asla bilemeyebilirsiniz. Drone gözetiminden kaçınmak için rehberime göz atın. Ben yüzerken biri havuzumun üzerinde gezindikten sonra bunu yazdık.

Hiç bir Airbnb’de kaldınız mı? Ev sahipleri bazen misafirlerini gizli kameralarla gözetliyor. Evet bana da öyle oldu. Eylemde onları yakalamak için bu hileleri kullanın.

Polis departmanları, teknoloji koleksiyonlarına dronları ekleyerek gözetimlerini artırıyor. Yerel departmanınız sizi ne kadar yakından izliyor? İşte görmek için kullanabileceğiniz aranabilir bir web sitesi.

Gözetim Atlası

Gözetleme Atlası, Electronic Frontier Foundation’ın aranabilir bir veritabanı projesidir. ABD’deki kolluk kuvvetleri tarafından dronlar, otomatik plaka okuyucular ve yüz tanıma gibi hangi gözetleme teknolojilerinin kullanıldığını gösterir.

Bir öğeyi teslim eden Flytrex drone. (Flytrex)

Pilot program, 2019’da EFF ile Nevada Üniversitesi Reno Reynolds Gazetecilik Okulu arasındaki bir işbirliği olarak başladı.

Bilgiler kamu kayıtlarından, kitle kaynak kullanımından, veri gazeteciliğinden, haberlerden, sosyal medya gönderilerinden, basın açıklamalarından ve gönüllü yardımdan gelir. Kasım 2022 itibariyle, Gözetim Atlası, 50 eyaletin tamamındaki 5.500 kolluk kuvvetinin yanı sıra çoğu bölge ve ilçeye ilişkin en azından kısmi verilerle birlikte 10.000 veri noktasına sahiptir.

Gözetim Atlası sitesi, bilgilerinin yalnızca kaynak kadar iyi olduğunu ve devlet kurumlarının bilgileri saklayabileceğini söylüyor. Artı, her zaman yanlış yorumlama şansı vardır.

DRON’LAR GÖKLERE ÇIKARAK DAĞITIMDA NASIL DEVRİM YAPIYOR?

Her veri noktasını doğrulamak imkansız olsa da, her biri birden fazla gazetecilik öğrencisi ve personeli tarafından incelenir. Ne gösterdiğine daha yakından bakalım.

İLGİLİ: Bir DJI drone’nuz var mı? Birinin konumunuzu ele geçirmesine ve görmesine izin veren bu ciddi güvenlik açığına dikkat edin.

Ülke çapında kullanımda olan gözetim türleri

Her sokağın başında bir kamera sizi tedirgin ediyor mu? Yüzünüzün kim bilir kimler veritabanına karşı sürekli olarak tarandığından endişeleniyor musunuz? Bazı insanlar buna aldırış etmez ve bazıları bundan gerçekten rahatsız olur.

Gözetleme Atlası, aşağıdaki gözetleme örneklerini içeren veritabanlarını aramanıza ve görüntülemenize olanak tanır:

• Otomatik Plaka Okuyucular: Sabit yerlere bağlı kameralar veya plakaları takip eden polis arabaları.
  • Vücuda takılan kameralar: Polis üniformalarına iliştirilmiş video kameralar.
  • Kamera Kayıt Defteri: İnsanların mülklerine kurdukları güvenlik kameralarının gönüllü kaydı. Polisin özel güvenlik kameralarınıza istediği zaman erişmesine izin verir misiniz? Bu deneysel program hakkındaki görüşümü duyun.
  • Hücre Sitesi Simülatörü: İnsanların telefonlarını gözetlemek için kullanılan sahte cep telefonu kuleleri.
  • Dronlar: Polisin yukarıdan görüntü toplamak için kullandığı hava araçları.
  • Yüz tanıma: Bir kişiyi yüzlerinden tanımlayan yazılım.
  • Füzyon Merkezi: Yerel, eyalet, aşiret, bölgesel ve federal kurumlar arasında bilgi paylaşımını sağlayan istihbarat merkezleri.
  • Ateşli Silah Tespiti: Silah seslerini pasif olarak dinleyen sokak lambalarına veya binalara takılan akustik sensörler.
  • Öngörülü Polislik: Polisin daha fazla dikkat etmesi gereken mahalleleri veya insanları öneren yazılım.
  • Gerçek Zamanlı Suç Merkezi: Polis, bu merkezlerden gelen güvenlik kamerası görüntülerini, istihbaratı ve diğer verileri analiz eder.
  • Çevre/Komşu Ortaklığı: Birçok polis departmanının Ring ile ortaklığı var. Halka kameranız var mı? İşte polisin görüntülerinizi izinsiz olarak nasıl alabileceği.
  • Video Analizi: Bilgisayarlar video çekimlerini ve beslemeleri otomatik olarak analiz eder.
Aerones rüzgar türbini temizleme insansız hava aracının YouTube ekran görüntüsü

Aerones rüzgar türbini temizleme insansız hava aracının YouTube ekran görüntüsü (Aerones/YouTube)

İnteraktif harita

Atlas, ülke genelinde 10.000’den fazla veri noktasına sahip bir haritadır. Başlamak için atlasofsurveillance.org/atlas adresine gidin.

• Göstergeden veri noktalarını açın ve kapatın ve gerektiğinde yakınlaştırın ve uzaklaştırın.
  • Kullanılan teknoloji, hangi departmanın kullandığı, sistemin özeti ve kaynak bağlantıları gibi daha fazla bilgi için bir veri noktasına tıklayın.
Bölgenizde neler olup bittiğini görün

Aramanızı daraltmak mı istiyorsunuz? Aranabilir bir veritabanına erişmek için atlasofsurveillance.org/search adresine gidin. Daha sonra:

• ABD’de bir şehir, ilçe, eyalet veya ajans girin ve düğmesine basın. Aramayı Güncelle.
  • Tıklamak Daha fazla bilgi teknoloji, onu kullanan ajans, satıcı ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi almak için herhangi bir sonuçta.
  • Soldaki listeden görmek istediğiniz verileri seçin veya seçimini kaldırın.
11 Haziran 2015'te çekilen bu fotoğrafta, Cordova, Md.'de bir gösteri sırasında bir hexacopter insansız hava aracı uçurulmaktadır.

11 Haziran 2015’te çekilen bu fotoğrafta, Cordova, Md.’de bir gösteri sırasında bir hexacopter insansız hava aracı uçurulmaktadır. (AP Fotoğrafı/Alex Brandon)

Teknoloji bilginizi devam ettirin

Popüler podcast’imin adı “Bugün Kim Komando.” 30 dakikalık sağlam bir teknoloji haberleri, ipuçları ve ülkenin her yerinden sizin gibi teknik soruları olan arayanlar. Podcast’lerinizi aldığınız her yerde arayın. Size kolaylık sağlamak için, yeni bir bölüm için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

ÇİN’İN CASUSLUĞU KONTROLDEN ÇIKTI: ÇKP’NİN İHALARINI ABD GÖKLERİNDEN ALIN

Hareket Halindeyken PODCAST İÇERİĞİ: eBay’in ölü yarasaları, Venmo kirli küçük sırları ve Amazon’un geri dönmenize izin vermeyeceği eşyaları paylaşıyor

Samsung telefonunuzda ayın inanılmaz bir fotoğrafını mı çekeceksiniz? Hepsi sen olmayabilirsin. Ayrıca Google’ın yeni tanıttığı “Sihirli Değnek” aracının iş dünyasını nasıl değiştireceğini de paylaşıyorum. Haberleri evden kontrol etmek veya YouTube’da gerçek üniversite kredisi kazanmak mı istiyorsunuz? Seni korudum. Arabanızdaki GPS takip cihazlarını tespit etme rehberimi kaçırmayın.

Apple, Google Podcasts, Spotify veya favori podcast oynatıcınızda “Kim Komando Today” adlı podcast’ime göz atın.

Podcast’i buradan veya podcast’lerinizi aldığınız her yerden dinleyin. Sadece soyadımı ara, “Komando.”

HABERLER SUNULDU

Bir teknoloji uzmanı gibi görünün, öyle olmasanız bile! Ödüllü popüler sunucu Kim Komando sizin gizli silahınız. 425’ten fazla radyo istasyonunu dinleyin veya podcast’i edinin. Ve günlük 5 dakikalık ücretsiz e-posta bültenini alan 400.000’den fazla kişiye katılın.

Telif hakkı 2023, WestStar Multimedya Eğlence. Her hakkı saklıdır.