James Cameron, AI ‘silahlaştırmanın’ ‘en büyük tehlike’ olduğunu söylüyor: ‘Sizi 1984’te uyardım çocuklar’

Şaibe

Member
Oscar ödüllü film yapımcısı James Cameron, yapay zekanın gelecekte “silahlaştırılmasının” “en büyük tehlike” olduğuna inandığını söylüyor.

Titanic’in yönetmeni Salı günü Kanada CTV’ye verdiği demeçte, “Yapay zekanın silah haline getirilmesinin en büyük tehlike olduğunu düşünüyorum.”

Cameron, “Yapay zeka ile nükleer silahlanma yarışına eşdeğer bir yarışa gireceğimizi düşünüyorum ve eğer onu biz yapmazsak, diğer adamlar kesinlikle inşa edecek ve bu yüzden o zaman kızışacak” dedi.

“Bir yapay zekayı bir savaş tiyatrosunda hayal edebilirsiniz, her şey bilgisayarlar tarafından insanların artık araya giremeyeceği bir hızda yapılıyor ve gerilimi azaltma yeteneğiniz yok,” diye devam etti.

JAMES VAN DER BEEK, AI GREVİ SORUNUNU KAYBETMENİN “UYGULANABİLİR” KARİYER OLARAK OYUNCULUK VE YAZARLIĞIN SONUNA İŞARET OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ

Kanadalı film yapımcısı James Cameron, 4 Aralık 2022’de Londra’da “Avatar: The Way of Water” için bir fotoğraf görüşmesi sırasında poz veriyor. (Getty Images aracılığıyla Isabel Infantes/AFP)

1984 yapımı aksiyon filmi “Terminatör”ü yöneten ve birlikte yazan Cameron’a yapay zeka uzmanları tarafından yapay zekanın yetenekleriyle ilgili son zamanlarda dile getirilen endişeler soruldu.

Alandaki liderler, genel yapay zekanın uzun vadede insanlığa fayda sağlama ihtiyacını vurgulayarak düzenlemeyi desteklediler.

Cameron, “Endişelerini kesinlikle paylaşıyorum” dedi.

“Sizi 1984’te uyardım ve siz dinlemediniz” dedi.

James Cameron mikrofonda

Yönetmen James Cameron, Sidney, Yeni Güney Galler’deki Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi’ndeki “Derinlere Meydan Okumak” sergisine katılıyor. (James Croucher/Newspix/Getty Images)

YILLIK İYİ KÖTÜYE KARŞI HİKÂYESİNDE YAPAY ZEKA SİNEMASININ YENİ KÖTÜ KÖTÜ MÜ?

Hollywood devi, sahada faaliyet göstererek teknolojiyi kimin geliştirdiğini ve amacının ne olduğunu değerlendirmenin de önemli olduğunu kaydetti.

Yapay zekanın yazarları ve yaratıcıları değiştirmesi açısından Cameron, bunun yakında bir sorun olacağına inanmadığını çünkü “bu asla onu kimin yazdığı meselesi değil, mesele iyi bir hikaye mi?”

James Cameron gülümseyerek

James Cameron, 9 Aralık 2022’de Seul’de “Avatar: The Way of Water”ı tanıtmak için bir basın toplantısına geldi. (Getty Images aracılığıyla Anthony Wallace/AFP)

“Şahsen, bedensiz bir zihnin, diğer bedenlenmiş zihinlerin – yaşadıkları hayat, aşk, yalan, korku, ölümlülük hakkında – söylediklerini kustuğuna ve hepsini bir kelime salatasına koyup sonra kustuğuna inanmıyorum. Seyirciyi harekete geçirecek bir şeye sahip olduğuna inanmıyorum” dedi.

Gelecekte olabilir mi?

HABERLER SUNULDU

Yapay zeka yapımı bir senaryoyu kabul etme olasılığına açık olup olmadığı sorulduğunda, “20 yıl bekleyelim ve bir yapay zeka En İyi Senaryo dalında Oscar kazanırsa, onları ciddiye almamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Julia Musto, Haberler ve Fox Business Digital için bir muhabirdir.