Eğitimciler, ChatGPT çağında öğrencileri dürüst tutmak için yapay zeka sistemlerini keşfediyor

Şaibe

Member
Yeni bir rapora göre, bir eğitim yazılımı şirketi, okulların ve üniversitelerin öğrencilerin testlerini ve makalelerini tamamlamak için yapay zeka kullanıp kullanmadıklarını tespit etmek için kullanabileceğini söylediği bir program geliştirdi.

Turn It In şirketi, eğitimcilerin intihali tespit etmek için kullanabilecekleri araçlar geliştirme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Şirket şimdi, öğrencilerin kendi çalışmalarından sorumlu olup olmadıklarını veya ChatGPT gibi bir yapay zekaya dönüp dönmediklerini etkili bir şekilde belirleyebileceğini söylediği bir yapay zeka sistemine yöneldi.

Bununla birlikte, Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir teste göre Turn It In’in aracı kusursuz değildir. Üniversitede bir profesör olan Dr. Karen North, NBC News’in bir raporuna göre, aracın yapay zeka tarafından üretilen büyük miktarda makaleyi tespit edebilmesine rağmen, bazı gözden kaçan ve diğer orijinal çalışmaların yanlış bayraklar aldığını keşfetti.

YAPAY ZEKA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY: NE İÇİN KULLANILIR?

Ülke çapındaki bazı öğrenciler, ev ödevlerini tahrif etmek için ChatGPT’ye başvurarak eğitimciler için büyük bir sorun yarattı. (Getty Images aracılığıyla MARCO BERTORELLO/AFP)

Eğitim, uzmanların AI’nın önümüzdeki yıllarda büyük bir etkiye sahip olduğunu veya olacağını söylediği sayısız alandan sadece biri.

Yapay zekaya olan ilgi, kullanıcıların üniversite makalelerinden film senaryolarına kadar her türlü yazılı çalışmayı hazırlamak için isteyebilecekleri bir konuşma aracı olan OpenAI’nin geçen yılın sonlarında piyasaya sürülmesinden sonra patladı.

MARK WEINSTEIN: ÇOK GEÇ OLMADAN HEMEN ŞİMDİ AI’YI DÜZENLEMENİN ÜÇ YOLU

Ne kadar gelişmiş olursa olsun, uzmanlar bunun yapay zekanın nasıl kullanılabileceğinin yalnızca başlangıcı olduğunu söylüyor. Muazzam potansiyel göz önüne alındığında, bazı endüstri liderleri sorumlu sınırlar ve en iyi uygulamaların hayata geçirilebilmesi için geliştirmeye ara verilmesi çağrısında bulunan bir mektup imzaladı.

OpenAI CEO'su Sam Altman, AI geliştirmede güvenliğin önemli olduğunu söyledi, ancak geliştirmede bir duraklamanın çözüm olmadığını savundu.

OpenAI CEO’su Sam Altman, AI geliştirmede güvenliğin önemli olduğunu söyledi, ancak geliştirmede bir duraklamanın çözüm olmadığını savundu. (Getty Images aracılığıyla JASON REDMOND/AFP)

HABERLER SUNULDU

Bununla birlikte, OpenAI lideri Sam Altman geçen hafta böyle bir duraklamanın sorunu çözmenin doğru yolu olmadığını savundu.

Bir röportajda “Güvenlik sorunları için dikkatli hareket etmenin ve artan titizliğin gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. “Mektubun, onu ele almanın en uygun yolu olduğunu düşünmüyorum.”

Anders Hagstrom, Haberler Digital’de ulusal siyaseti ve önemli son dakika haberlerini yayınlayan bir muhabirdir. İpuçlarını [email protected] adresine veya Twitter’da gönderin: @Hagstrom_Anders.