BUSTED: Bu profesör, ChatGPT kullanan öğrencileri nasıl dışarı atıyor?

Şaibe

Member
Bir üniversite profesörü, ChatGPT’nin bazı içeriklerinde sahte alıntılar bulduktan sonra yapay zeka kaynaklı intihalleri yakalamanın kolay bir yolunu bulduğunu söyledi.

British Columbia’daki Okanagan Koleji’nde fiziki coğrafya profesörü olan Terence Day, “Sahte referansları tespit etmek çok kolay” dedi. “Tek yapman gereken, gerçekten, onları internetten kontrol etmek.”

İZLEYİN: KOLEJLİ PROFESÖR, AI INTİHAL TESPİT YÖNTEMİNİ AYRINTILI OLARAK AÇIKLIYOR

DAHA FAZLA FOX HABERİNİN DİJİTAL ORİJİNALLERİNİ BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Day, profesörlerin öğrencilerden bir sınıf çalışmasına dahil edilen her referans için bir köprü eklemelerini istemesini önerdi.

Haberler’e verdiği demeçte, “Bu genellikle dijital nesne tanımlayıcısı olan DOI olarak adlandırılan şey açısından yapılır ve bu bir köprüdür” dedi. “Ona tıklıyorsunuz. Var mı? Yok mu?”

Day, bu ayın başlarında The Physical Geographer’da yayınlanan hakemli bir araştırma makalesinde sahte AI alıntıları için tespit yöntemini ayrıntılı olarak açıkladı. Yaklaşımı ChatGPT ile denedikten sonra geliştirdi ve coğrafya temalı sorularına meşru görünen alıntılarla cevaplar ürettiğini gördü.

Ancak profesöre göre, daha fazla inceleme yapıldığında, yapay zeka tarafından oluşturulan bu referansların sahte olduğu ortaya çıktı.

Haberler’e “Sorgularımla ilgili referanslar ve alıntılar … bana yabancıydı” dedi. “Bu yüzden onları kontrol ettim. Ve bulduğum şey, hepsinin tamamen sahte olduğuydu.”

YAPAY ZEKA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY: NE İÇİN KULLANILIR?

Öğrenciler, okul ödevlerini tamamlamak için ChatGPT’yi giderek daha fazla kullanıyor. (Getty Images aracılığıyla Thomas Trutschel/Photothek)

Day, “Dergilerin ana sayfalarına gittim ve ciltlere ve sayfa numaralarına baktım ve orada değildiler,” diye devam etti Day.

Profesör, ChatGPT tarafından atıfta bulunulan bazı dergi başlıklarını bilimsel bir literatür arama motoru olan Google Akademik’e girdiğini, ancak görünmediklerini söyledi.

Haberler’e “Biraz şaşkındım ve bir veya iki tane daha denedim – ve gittikçe daha fazla,” dedi. “Doğru, eksiksiz ve var olan birini asla bulamadım.”

Day, iki kez kontrol ettiği tüm alıntıların görünüşte tahrif edildiğini söyledi. “Belirli bir alanda sahip olduğu … sınırlı eğitime dayanan tahmine dayalı bir sürecin parçası olarak muhtemelen algoritma tarafından üretildiğini” ekledi.

CHATGPT: TEKNOLOJİ GÖRÜNÜMÜNÜ DEĞİŞTİREN YAPAY ZEKA ARACININ ARKASINDA KİM VE NE VAR?

Profesör, yaklaşımının intihalleri rakip yapay zeka yazılımlarından daha güvenilir bir şekilde tespit edebileceğini hissettiğini söyledi.

Haberler’e verdiği demeçte, “Yapay zekalı bir sohbet robotunun yazılı materyalini tespit edebilen intihal tespit yazılımına artan bir ilgi var” dedi. “Sorun şu ki, materyalin yalnızca çalıntı olma olasılığını veriyor ve bir kişi tarafından mı yoksa ChatGPT tarafından mı yazıldığını kesin olarak belirtemiyor.”

Bir dizüstü bilgisayarın klavyesindeki adam türleri

Terence Day, ChatGPT tarafından oluşturulan alıntıları Google Akademik’e girdi ve bunların uydurma olduğunu gördü. (Getty Images aracılığıyla Felix Zahn/Photothek)

Day, yönteminin basitliğinin, bir öğrencinin kopya çekip çekmediği konusundaki belirsizliği azalttığına inandığını söyledi.

HABERLER SUNULDU

Haberler’e “Burada tanıttığım yaklaşımın avantajı, sadece referansları kontrol etme fikridir” dedi. “Referanslar varsa, bu … muhtemelen gerçek olduğunu gösterir.”

Profesör, “Kağıt yoksa üzgünüm. Yakalandınız,” diye ekledi.

Röportajın tamamını izlemek için buraya tıklayın.