Bu en yeni antivirüs koruması dolandırıcılığına kanmayın

Şaibe

Member
Teknoloji ışık hızıyla ilerliyor, mesele yalnızca en yeni uygulamalar veya gadget’larla ilgili değil. Bazen bizi hazırlıksız yakalayan şey sinsi açılır pencereler ve istenmeyen mesajlardır.

GÜVENLİK UYARILARI, HIZLI İPUÇLARI, TEKNOLOJİ İNCELEMELERİ VE SİZİ DAHA AKILLI HALE GETİRECEK KOLAY NASIL YAPILIRLARI İÇEREN KURT’UN ÜCRETSİZ CYBERGUY BÜLTENİNİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Biz yeni yeniliklere hayranlıkla bakmakla meşgulken, bir sürpriz yaratmak için mükemmel anı bekleyen kurnazca taktikler gölgelerde gizleniyor. Tipik bir günde dijital bir eğri topuyla karşılaşan Salisbury, Maryland’den Shelley’e sormanız yeterli. İnternetten gönderilen bir notta şöyle diyor:

“Norton’dan bir kez daha onlardan daha fazla güvenlik satın almamız gerektiğini söyleyen bir mesaj aldım. Görünüşe göre bilgisayarımızın virüs koruması için yılda 700 dolardan fazla ödememiz gerektiğini düşünüyorlar! Ayarlara tıkladığımda şunu buldum: az önce Norton tarafından Web kamerasına erişim girişiminde bulunulmuştu! Ve buna izin verildi! Daha sonra listede gezindim ve Web kamerasının Microsoft Edge erişimine izin verdiğini gördüm! Buna hiçbir zaman izin vermedim! Sayfalardan birinin ekran görüntüsünü aldım ve hemen Bilgileri kaybetmeden önce telefonumdan fotoğraf çektim. – Shelley, Salisbury, Maryland”

Bu, bir dolandırıcının sizi bir bağlantıya veya eke tıklamanız için kandırmak amacıyla bir e-posta kullanmaya çalıştığı bir kimlik avı girişimi olabilir gibi görünüyor. Aldığınız e-postanın aslında Norton’dan olmadığına dair bazı işaretleri burada bulabilirsiniz.

• Mesaj fahiş bir fiyat içeriyordu (veya sizden fahiş bir fiyat kesildiğini iddia ediyor olabilir), bu da hemen neden bu kadar ücretlendirildiğinizi öğrenmek için onu tıklama isteği uyandırıyor.
  • Mesajda genel bir selamlama, yazım veya dilbilgisi hataları ya da acil bir ton vardı.
  • Mesaj, beklemediğiniz veya tanımadığınız bir bağlantı veya ek içeriyordu.
  • Mesajda, hesabınızla veya ödeme bilgilerinizle ilgili bir sorun olduğu iddia edildi ve sizden bunu onaylamanız veya güncellemeniz istendi.
YARDIMINIZI İSTENEN O ALDATICI E-POSTAYA KANMAYIN

Web kamerası kullanan kişi (Cyberguy.com)

Shelley aldığı e-postadaki bir bağlantıya veya eke tıkladıysa, bilmeden bilgisayarına veya cihazına kötü amaçlı yazılım indirmiş olabilir. Bu, Norton ve Microsoft Edge’in izni olmadan web kamerasına erişmeye çalıştığından neden şüphelendiğini açıklayabilir.

Gelen kutusu entrikası

Bizi çıkmaza sokmak için tek gereken bir e-posta. Ben Shelley’nin yerinde olsaydım ben de üzülürdüm. Herkesin tüylerini diken diken edecek bir durumla karşı karşıyaydı. Bahsettiği gibi, haberi olmadan bilgisayarının ayarları, web kamerasının yalnızca izin verilen erişim Bu sözde Norton varlığına ama şaşırtıcı bir şekilde Microsoft Edge’e de.

Sınırsız web kamerası erişimi ve kişisel gizliliğe yönelik yaklaşan tehdit

Çok sınırsız erişim dehşet verici bir tablo çiziyor. İstenmeyen varlıkların bir web kamerasına girmesi, davetsiz bir misafirin kişisel hayatınıza bakmasına benzer. Her konuşma ve her belge potansiyel olarak izlenebilir. Peki Microsoft Edge ile? Bu, tarama geçmişinin, kayıtlı şifrelerin ve kişisel verilerin risk altında olabileceği anlamına gelir.

Sonuçlarını hayal edin: çevrimiçi bankacılık ayrıntıları, samimi konuşmalar, özel belgeler ve satın alma geçmişleri; kötü niyetli olanlar için bir altın madeni. Web’de gezinirken bıraktığınız dijital ayak izi, kimlik hırsızlığına, dolandırıcılık faaliyetlerine veya daha kötü durumlara yol açacak şekilde istismar edilebilir.

Dizüstü bilgisayarını kullanan kişi

Dizüstü bilgisayarın klavyesinde yazarak (Cyberguy.com)

DAHA FAZLASI: BİRİ SİZİ HACKLENMİŞ WEB KAMERASI ARACILIĞIYLA GÖZETLİYOR MU? 7 KIRMIZI BAYRAK

Bir ihlale yanıt verme

Birisinin web kameranıza veya tarayıcınıza izniniz olmadan eriştiğini fark ederseniz yapmanız gerekenler şunlardır:

Anında bağlantının kesilmesi: İnternet bağlantısını hemen kesin. Bu, devam eden veri aktarımını durduracaktır.

Tam sistem taraması çalıştırın: Kullanın antivirüs yazılımı Kötü amaçlı yazılımları tespit etmek ve kaldırmak için tam sistem taraması yapmak.

Şifreleri değiştir: Sisteminizin temiz olduğundan emin olduktan sonra tüm şifrelerinizi güncelleyiniz. Bir kullanmayı düşünün şifre yöneticisi karmaşık şifreler oluşturmak ve saklamak için.

Olayı şirkete bildirin: Shelley’nin resmi web siteleri aracılığıyla veya web sitelerinde bulunan telefon numaralarını arayarak Norton’un müşteri desteğiyle iletişime geçmesini ve olayı bildirmesini öneriyorum. Hesap durumunu ve güvenlik ayarlarını doğrulamasına yardımcı olabilirler. Aldığınız e-postaya asla yanıt vermeyin, özellikle bunun bir dolandırıcılık olduğunu düşünüyorsanız.

Hesaplarınızı izleyin: Önümüzdeki birkaç ay boyunca banka hesaplarını, kredi raporlarını ve diğer hassas bilgileri yetkisiz faaliyet belirtilerine karşı daha yakından takip edin.

Kimlik hırsızlığı korumasını kullanın: Kimlik Hırsızlığı koruma şirketleri ev unvanınız, Sosyal Güvenlik Numaranız (SSN), telefon numaranız ve e-posta adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi izleyebilir ve bunların karanlık ağda satılması veya bir hesap açmak için kullanılması durumunda sizi uyarabilir. Ayrıca suçluların daha fazla yetkisiz kullanımını önlemek için banka ve kredi kartı hesaplarınızın dondurulmasına da yardımcı olabilirler. Kendinizi kimlik hırsızlığından nasıl koruyacağınızla ilgili ipuçlarımı ve en iyi seçimlerimi görün.

Tehlikeli arazide gezinmek

Teknoloji, yolların her zaman istediğimiz kadar net olmadığı bir labirent olabilir. Bazen tuzaklarla doludurlar. Tehlikeli arazide nasıl gezineceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Dikkatli olun: Her şeyden önce, beklenmedik e-postalara, özellikle de para isteyen veya gerçek olamayacak kadar iyi anlaşmalar sunan e-postalara her zaman şüpheyle yaklaşın. Eğer bir şeyler ters gidiyorsa, bu içgüdüye güvenin. Cihazınızın riske atılması riskine girmektense bir e-postayı silmek daha iyidir.

bilgisayar başındaki kadın

Bilgisayarı kullanan kadın (Cyberguy.com)

KENDİNİZİ TEKNİK DESTEK DOLANDIRICILIKLARINDAN KORUYUN

Düzenli olarak güncelle
: İşletim sisteminiz ve tarayıcınız da dahil olmak üzere yazılımınızın güvence altına alınması güncel korunmanın en basit yollarından biridir. Siber saldırganlar genellikle güncel olmayan yazılımlardaki güvenlik açıklarından yararlanır. Güncelleme yaparak bu potansiyel zayıf noktaları düzeltirsiniz.

Şu kamerayı kapat: Her ne kadar basit görünse de, basit kapak Web kameranızın üzerinden istenmeyen izleyicilerin gelmesini önleyebilirsiniz. Küçük kayar web kamerası kapakları satın alabilirsiniz veya acil durumlarda bir parça opak bant işe yarayabilir.

Tüm cihazlarınızda iyi bir antivirüs yazılımı bulundurun: Verilerinizin ihlal edilmesine karşı kendinizi korumanın en iyi yolu, tüm cihazlarınızda antivirüs korumasının kurulu olmasıdır. Cihazlarınızda aktif olarak çalışan iyi bir antivirüs yazılımına sahip olmak, sisteminizdeki herhangi bir kötü amaçlı yazılıma karşı sizi uyaracak, kimlik avı e-postalarındaki kötü amaçlı bağlantılara tıklamaya karşı sizi uyaracak ve sonuçta sizi saldırıya uğramaktan koruyacaktır. Windows, Mac, Android ve iOS cihazlarınız için en iyi antivirüs korumasına ilişkin uzman incelememize bakın.

Güçlü parolalara sahip olun ve 2 faktörlü kimlik doğrulamayı kullanın: Aynı şifreyi birden fazla platformda kullanmak sizi her zaman daha savunmasız hale getirecektir çünkü bir hesap saldırıya uğrarsa hepsinin saldırıya uğrama potansiyeli vardır. Ve iki faktörlü kimlik doğrulama, bir bilgisayar korsanının hesaplarınıza girmesini önleyecek ekstra bir kalkandır. Bir kullandığınızdan emin olun şifre yöneticisi Tüm şifrelerinizi takip etmek için.

DOLANDIRICILARIN KABLONUZU YARIYA KESMEYE İLİŞKİN YANLIŞ SÖZLERİNE ALDANMAYIN

İzinlere karşı dikkatli olun
: Bilgisayarınızın donanımına hangi uygulamaların erişebildiğinin her zaman farkında olun. Bu izinlerin düzenli olarak kontrol edilmesi ve budanması, istenmeyen uygulamaların gözetlenmemesini sağlayabilir. Bir uygulamaya web kameranıza veya mikrofonunuza erişme izni vermediyseniz, bu iznin olmaması gerekir.

Tarama verilerini düzenli olarak temizleyin: Bu bir angarya gibi görünebilir ama iyi bir alışkanlıktır. Çerezlerinizi, önbelleğe alınmış verilerinizi periyodik olarak temizlemek ve arama geçmişiKötü niyetli tarafların çevrimiçi hareketlerinizi takip etmesini veya kayıtlı verilerden yararlanmasını zorlaştırır.

Bir VPN kullanın: Cihazınızı gözetleyen bilgisayar korsanlarına karşı da koruma sağlamak için bir VPN kullanmayı düşünün. VPN’ler sizi potansiyel konumunuzu ve ziyaret ettiğiniz web sitelerini takip etmek ve tanımlamak isteyenlerden koruyacaktır. Windows, Mac, Android ve iOS cihazlarınızda web’e özel olarak göz atmak için en iyi VPN’lere ilişkin uzman incelememe bakın.

Kurt’un önemli çıkarımları

Bugün sahip olduğumuz tüm çevrimiçi kolaylıklar ve araçlarla birlikte, bir de diğer tarafı var. Gerçek dünyada olduğu gibi çevrimiçi alanda da yankesiciler ve şakacılar var. Ancak biraz bilgi birikimiyle donanmış olarak bu sinsi tuzaklardan kaçınabilir ve web’den olması gerektiği gibi keyif almaya devam edebiliriz.

FOX HABER UYGULAMASINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

Senden ne haber? Hiç internette yarım yamalak bir şeyle karşılaştınız mı veya kötüleri uzak tutmak için akıllıca bir numaranız oldu mu? Bize yazarak bize bildirin. Bize yazarak bize bildirin. Cyberguy.com/Contact

Daha fazla teknik ipucum ve güvenlik uyarım için şu adrese giderek ücretsiz CyberGuy Rapor Bültenime abone olun: Cyberguy.com/Newsletter

Telif hakkı 2023 CyberGuy.com’a aittir. Her hakkı saklıdır.

Kurt “CyberGuy” Knutsson, sabahları “FOX & Friends” programında Haberler ve FOX Business’a yaptığı katkılarla hayatı daha iyi hale getiren teknolojiye, donanıma ve cihazlara derin bir sevgi besleyen ödüllü bir teknoloji gazetecisidir. Teknik bir sorunuz mu var? Kurt’un CyberGuy Haber Bültenini alın, sesinizi, hikaye fikrinizi veya yorumunuzu CyberGuy.com’da paylaşın.