Bir yapay zeka sohbet robotundan en iyi şekilde yararlanmak için en iyi istemler

Şaibe

Member
AI sohbet robotu nasıl kullanılır?

Birçok kişi arama motoru olarak chatbotlara yöneliyor. Kurt “The CyberGuy” Knutsson bunların nasıl kullanılacağını açıklıyor.

İnsanlar, görevlerde kendilerine yardımcı olması veya cevabını bilmedikleri bir soruyu basitçe yanıtlaması için yapay zeka sohbet robotlarını kullanmayı sever. Bununla birlikte, bir sohbet robotu yalnızca elinden gelenin en iyisini yanıtlayabilir ve biz de sorularımızı olabildiğince doğru yanıtlamasına yardımcı olmak için üzerimize düşeni yapmalıyız.

KURT’UN GÜVENLİK ALARMLARI, HIZLI İPUÇLARI, TEKNİK İNCELEMELER VE SİZİ DAHA AKILLI YAPABİLECEK KOLAY NASIL YAPILIR BİLGİLERİ İÇEREN ÜCRETSİZ CYBERGUY BÜLTENİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Bilgi istemlerinizi nasıl sunacağınız konusunda yeterince spesifik olmazsanız, bir sohbet robotu size genel ve hatta yanlış bir yanıt verebilir. Bir AI chatbot ile nasıl etkili bir konuşma yapabileceğinizi ve neleri sormayacağınızı gözden geçirelim.

YURT DIŞI SEYAHAT EDERKEN TELEFONUNUZDA ÜCRETSİZ MESAJI NASIL KURULUR

AI sohbet robotlarının kullanımları ve faydaları

Herkesin bir chatbot kullanmak için farklı nedenleri ve kullandıkları chatbot için farklı tercihleri vardır. Ancak, ChatGPT, Bing Chat veya başka bir platform olsun, kullandığınız platform ne olursa olsun, yine de olabildiğince spesifik olmaya çalışmalısınız.

ZOR BİR EKONOMİDE PARA TASARRUF ETMEK İÇİN 7 KUSURSUZ YOL

Chatbot’uma yardımcı olmak için kullanabileceğim bazı istemler nelerdir?

Chatbot’unuza bir soru sorarken aklınızda bulundurmanız gereken bazı örnekler. Bu örnekler çok çeşitli konuları kapsar ve sohbet botunuzla nasıl etkili bir şekilde etkileşim kuracağınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

DAHA: CHATGPT HESABINIZ VE SOHBETLERİNİZ DARK WEB ÜZERİNDEN SATIŞA SUNULABİLİR

Karmaşık konuların basit açıklamalarını isteyin

Daha karmaşık soruların yanıtları için sohbet robotunuza dönebilirsiniz. Daha basitleştirilmiş terimlerle yanıtlara ihtiyacınız varsa, sohbet robotunuza bir soru sorabilir ve “Bunu bana bir çocukmuşum gibi açıkla” gibi bir şey ekleyebilirsiniz. Bunu ChatGPT ile denedim ve bana kimlik avı dolandırıcılığının ne olduğunun basitleştirilmiş ve anlaşılır bir versiyonunu verdi.

KENDİNİZİ TEKNİK DESTEK DOLANDIRMALARINDAN KORUYUN

Sohbet robotlarından karmaşık konuları basitleştirilmiş bir şekilde açıklamalarını isteyebilirsiniz. ( )

“Gibi davran …” kullanın

Pek çok kişi, “Gibi davran…” istemini kullanarak sohbet robotlarında daha fazla başarı elde ediyor. Bing ChatGPT’mden, hangi dizüstü bilgisayarı satın almam gerektiği konusunda bana iyi bir yanıt vermesine yardımcı olması için Apple bilgisayarları konusunda bir uzman gibi davranmasını istedim ve o, farklı dizüstü bilgisayarların bir listesini ve her birinin farklı kategoriler için nasıl en uygun olduğunu vererek yanıt verdi. .

DAHA FAZLA BİLGİ: HACKER’LAR SİZİ HEDEFLEMEK ÜZERE KÖTÜ YAZILIM YARATMAK İÇİN CHATGPT’Yİ NASIL KULLANIYOR?

Bir BingChat görüşmesinin ekran görüntüsü.

Bir sohbet robotundan özel bir tavsiye arıyorsanız, bir yanıt almak için “gibi davran” komutunu kullanabilirsiniz. (CyberGuy.com)

Tam olarak hangi konuda yardıma ihtiyacınız olduğunu belirtin

Chatbot’unuza hitap eder ve tam olarak ne için yardıma ihtiyacınız olduğunu söylerseniz, buna göre yanıt verebilir. Bir nevi “sana yardım etmeme yardım et” durumu gibi. Örneğin, ChatPT’me “Küçük bir işletme kuruyorum; bir plan yapabilir misin?” diyebilirdim. Bu bir yanıt alabilirdi; ancak, yanıt o kadar spesifik olmayabilir.

Chatbot’unuza ne kadar çok ayrıntı verirseniz, yanıtı o kadar iyi olur. Ayrıca, tatmin olana kadar sorunuzu yeniden ifade etmeye devam edebilirsiniz ve doğru olması için birkaç deneme gerekebilir. Ayrıca, size yardımcı olması için “Gibi davran…” yöntemini kullanabilirsiniz. Sorumu şu şekilde yeniden ifade ettim:

İş planlamasında uzmansınız. Özel yapım kaykaylar tasarlıyorum ve küçük bir işletme kurmak istiyorum. Bana bir yıllık bir plan yazıp ayrıntılı olarak takip etmem için uygun bir dizi adım verebilir misiniz?

Ve işte ChatGPT’nin tükürdüklerinin bir parçası.

ALTI GİZLİLİK VE GÜVENLİK SORUSU VE KESİNLİKLE TEMİZLENMESİ GEREKEN CEVAPLARI

Bir ChatGPT görüşmesinin ekran görüntüsü.

Bir sohbet robotundan yanıt almanız gerekiyorsa, net olmak önemlidir. (CyberGuy.com)

“Bana bunu yapmak için başka neye ihtiyacın olduğunu söyle”

Ayrıca, işleri daha kişisel hale getirmek ve en iyi sonuçları almak için botu daha fazla bilgi istemeye davet edebilirsiniz.

Örneğin, sizin için özelleştirilmiş bir sağlık tavsiyesi istediğinizi düşünelim. Bottan daha fazla bilgi isteyebilir misiniz? ‘Kendi özel durumuma göre uyarlanmış bir sağlık tavsiyesine ihtiyacım var’ diyebilirsiniz. Söyle bana, bunu yapmak için başka neye ihtiyacın var?’ Bot daha sonra size yaşam tarzınız, egzersiz rutinleriniz, diyet tercihleriniz, tıbbi geçmişiniz ve sağlıklı yaşam hedefleriniz hakkında bir dizi soru sorabilir, böylece sağlanan tavsiye ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştirilir.

Unutmayın, ilk yanıtlar endişelerinizi tam olarak gidermiyorsa endişelenmeyin. Daha iyi öneriler isteyin, bot sonuçları iyileştirmek için elinden gelenin en iyisini yapacaktır. Sabırlı ve bağışlayıcı olun, değerli ve kişiselleştirilmiş sağlıklı yaşam rehberliği alma olasılığınız daha yüksektir.

GERÇEK YA DA SAHTE? AI ÜRÜN İNCELEMELERİ, FARKI BİLMEYİ İMKANSIZ KILIYOR

Yanıtınızın uzunluğunu belirtin

Bazen bir chatbot, ekstra uzun yanıt gerektiren bir soruyu yanıtlıyorsa, yanıtı kesebilir veya en iyi yanıtı vermesine izin vermeyebilir. Sorunuzun daha uzun bir yanıt gerektirebileceğini düşünüyorsanız, chatbot’unuza bir kelime sınırı verin.

Örneğin, chatbot’unuzdan “bana ana temalardan bahsetmesini” isteyebilirsiniz. Büyük beklentiler Ancak bu, binlerce kez incelenip analiz edilmiş bir kitap olduğu için yanıt oldukça uzayabilir. Bunun yerine, “Bana ana temalar hakkında 200 veya daha az kelimeyle anlatır mısın?” diye sorabilirsiniz. içinde Büyük beklentiler Charles Dickens tarafından mı?”

‘EVET DEYİN’ TELEFON DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT

Bir ChatGPT isteminin ekran görüntüsü.

Chatbotlara herhangi bir soru sorarken, cevabın uzunluğunu da belirleyebilirsiniz. (CyberGuy.com)

Daha fazla teknik ipucu ve güvenlik uyarısı için http://Cyberguy.com/Newsletter adresine giderek ücretsiz CyberGuy Rapor Bültenime abone olun.

YURTDIŞINA SEYAHAT EDERKEN TELEFONUNUZDAN NASIL BAĞLI KALABİLİRSİNİZ?

Neyi sormaktan kaçınmalıyım?

Çok özel bilgiler sağlamak gibi belirli bilgi parçaları büyük Hayır Hayır’lardır ve bunları sohbet botunuza vermekten kaçınmalısınız. Bazı bilgisayar korsanları, belirli ChatGPT hesaplarını ele geçirme ve bu şekilde insanların bilgilerini çalma hızına çoktan girdiler, bu nedenle kendi hesaplarınızla konuşurken yine de dikkatli olmalısınız.

fazla kişiselleşme

Çok kişisel olmadan sorduğunuz sorularda spesifik olabildiğinizden emin olmak istersiniz. Tam adınız, e-posta adresiniz, herhangi bir türden şifreniz ve banka veya sosyal güvenlik bilgileriniz gibi ayrıntıları asla vermemelisiniz. Hatta ChatGPT, onu ilk kullanmaya başladığınızda bir uyarı istemi vererek insanlara hassas bilgileri vermemelerini, bu yüzden dediklerini yapın ve kişisel ayrıntıları kendinize saklamayı unutmayın.

DAHA: BU SAHTE, KÖTÜ YAZILIM ÜRETEN CHATGPT SİTELERİNE KANMAYIN

Konuşma ters gittiğinde konuları değiştirdiğinizden emin olun

Chatbot’unuza soracağınız bir şey olduğunda ve o size doğru yanıt verdiğinde, yolunuza devam edebilirsiniz. Halihazırda sormakta olduğunuz aynı konuyla ilgili başka sorularınız varsa, aynı sohbet sorgunuza devam edebilirsiniz. Ancak bazen çok uzun süre devam etmek, bir chatbot’un kafasının karışmasına ve konuşmanın yolundan çıkmasına neden olabilir. Bing gibi bazı sohbet robotlarının zaten aynı konu üzerinde ne kadar süre kalabileceğiniz konusunda sınırları vardır. Yine de, bu sınırda kalmak bile bazen onu bunaltabilir.

Sohbeti baştan başlatmak istiyorsanız, sohbet botunuzda tıklamanız için bir tazeleme düğmesi bulunmalıdır. Chatbot’unuzla yaptığınız görüşmenin rotasının dışına çıktığını fark ederseniz veya sormak istediğiniz tamamen farklı bir konu varsa, sıfırdan başlamak sizin için yararlı olabilir. Chatbotunuzun kafasını karıştırmamak veya yanlış bilgi almamak için bu durum ortaya çıktığında bu butona tıklamanızı tavsiye ederim.

AMAZON ALEXA’NIN ‘BY BURAYA’ ÖNERİLERİ NASIL SUSTURULUR?

ChatGPT’nin yeni ayarları

ChatGPT’nin kısa bir süre önce, iş istediğiniz yanıtları oluşturmaya geldiğinde işleri kolaylaştırmaya yardımcı olacak birkaç yeni özellik eklediğini duyurduğunu belirtmekte fayda var. OpenAI’den yapılan duyuruya göre, Plus planından başlayarak platforma beta olarak özel talimatlar ekleniyor ve önümüzdeki haftalarda tüm ChatGPT kullanıcıları bu özelliğe erişebilecek.

Bu özel talimatlar, ChatGPT kullanıcılarının, chatbot’a nasıl bir yanıt verilmesini istediklerine ilişkin tercihler vermelerine olanak tanır. Örneğin, bir ebeveynseniz ve ChatGPT’den her zaman çocukların seveceği tarifler istiyorsanız, chatbot’a sürekli olarak ne aradığınızı söylemek zorunda kalmamak için bir talimat verebilirsiniz.

Ve gizliliğinizin bu yeni özellikle korunmasından endişe ediyorsanız, OpenAI, “Kullanıcılarımız için model performansını iyileştirmek için özel talimatlarınızı kullanabiliriz, ancak bunu veri kontrolleriniz aracılığıyla devre dışı bırakabilirsiniz” diyor. Kimliğinizin hiçbir bölümünün yanlışlıkla tehlikeye atılmaması için tüm kişisel tanımlayıcılar kaldırılacaktır.

YAZICINIZI FIRLATMADAN, BAĞIŞLAMADAN VEYA SATMADAN ÖNCE BUNU YAPIN

OpenAI, Android’i fethetmeye hazırlanıyor

OpenAI, Mayıs ayında iOS’ta başarılı bir şekilde piyasaya sürülmesinin ardından yakın zamanda ChatGPT’nin Android sürümünü de piyasaya sürdü. Uygulama, Kasım lansmanından bu yana önemli sayıda kullanıcı kazandı ve artık Android kullanıcıları, performansla ilgili son kullanıcı endişelerini gidermek için yapılan güncellemelerle uygulama aracılığıyla sohbet robotuna erişebiliyor.

NASIL GİZLİ KALABİLİRSİNİZ VE BİRİSİNİ ARADIĞINIZDA NUMARANIZI GİZLEYEBİLİRSİNİZ

Kurt’un önemli çıkarımları

Chatbot’lar yardımcı olabilir; ancak, onlardan en iyi şekilde yararlanmak için bunları nasıl doğru kullanacağınızı bilmelisiniz. Çok fazla kişisel bilgi vermeden neye ihtiyacınız olduğuna emin olun ve aynı anda çok fazla konu arasında gidip gelmemeye çalışın.

Sonunda, etkileşimlerinizde biraz ustalıkla, sohbet robotları güvenilir dijital arkadaşlarınız haline gelebilir ve parmaklarınızın ucunda verimlilik ve rahatlık dünyasının kilidini açabilir.

HABERLER SUNULDU

AI sohbet robotlarından aldığınız bilgilere güveniyor musunuz? Cyberguy.com/Contact adresinden bize yazarak bize bildirin

Daha fazla teknik ipucu ve güvenlik uyarısı için Cyberguy.com/Newsletter adresine giderek ücretsiz CyberGuy Rapor Bültenime abone olun.

Telif Hakkı 2023 CyberGuy.com. Her hakkı saklıdır.

Kurt “CyberGuy” Knutsson, “FOX & Friends”te sabahları Haberler & FOX Business’a yaptığı katkılarla hayatı daha iyi hale getiren teknolojiye, donanıma ve araçlara derin bir sevgi besleyen, ödüllü bir teknoloji gazetecisidir. Teknik bir sorunuz mu var? Kurt’un CyberGuy Haber Bültenini alın, CyberGuy.com’da sesinizi, bir hikaye fikrinizi veya yorumunuzu paylaşın.