Bilgisayar korsanları arabanızın kontrolünü ele geçirebilir – kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Şaibe

Member
Doğru yazılım, akıllı telefonunuzu yaptığınız her şeyi izleyen bir casus cihaza dönüştürebilir. Korkunç, biliyorum. Telefonunuza virüs bulaşıp bulaşmadığını nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Hazır oradayken, bilgisayarınızı kontrol edin. Bunlar taciz yazılımlarının iş başında olduğunun işaretleri web etkinliğinizi, aramalarınızı ve hatta yazdığınız parolaları izleme.

Şaşırtıcı bir şekilde, arabanız bağışık değil. Uygun elektronik ve yazılım teknikleriyle, azimli bir bilgisayar korsanı anahtarlık sinyalinizi yakalayabilir veya bloke edebilir, aracınızın yazılımına sızabilir ve hatta aracınızı uzaktan kontrol edebilir.

yani senin bağlı araba hacklenebilir mi? Büyük olasılıkla evet. İşte nasıl.

SİZİNLE FAST GIDA SÜRÜCÜSÜNDE KONUŞAN BİR İNSAN DEĞİLDİR

Ücretsiz günlük teknoloji haberleri e-postamı alan 400.000’den fazla kişiye katılın.

Yazılım hack’leri

Güvenliği ihlal edilmiş araba uygulamaları

Arabanızın kilidini açıp uzaktan çalıştırmanıza izin veren bir akıllı telefon uygulaması var mı? Hemen hemen her otomobil üreticisi bazı marka ve modellerde bu kolaylığı sunmaktadır.

Hesap kullanıcı adları ve parolaları bu uygulamaları korur. Bilgisayar korsanları, hesabınıza girebilir veya aracın yazılımındaki bir hatadan yararlanabilirse, tüm aracınızın güvenliğini tehlikeye atabilir.

Benim tavsiyem: Uzaktan başlatma uygulamanızı korumak için varsayılan parolayı değiştirin, güçlü ve benzersiz kimlik bilgileri kullanın Ve Asla diğer hizmetlerden şifrelerinizi yeniden kullanın. İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştir Yapabiliyorsanız ve bu yazılımı güncel tutun.

Telematik istismarları

Telematik, aracınızın davranışını uzaktan izleyen bağlantılı bir sistemi tanımlayan geniş bir terimdir. Bu veriler, arabanızın konumunu, hızını, kilometresini, lastik basıncını, yakıt kullanımını, frenlemeyi, motor/akü durumunu ve sürücü davranışını içerebilir.

Şimdiye kadar, internete bağlı her şeyin sömürüye açık olduğunu biliyorsunuz. Bağlantınızı kesen bilgisayar korsanları, aracınızı uzaktan izleyebilir ve hatta kontrol edebilir. Şimdi bu korkutucu.

Benim tavsiyem: Yerleşik telematik özellikli bir araba almadan önce, bağlı araçlarda uyguladıkları siber güvenlik önlemleri hakkında araba satıcınıza danışın. Bağlı bir arabanız varsa, yerleşik yazılımının her zaman güncel olduğundan emin olun.

Bir otoparkta arabaların havadan görünümü

Ağ saldırıları

İşte bir gerileme. Siber suçlular, aracınıza aşırı yük bindirmek ve hava yastıkları, kilitlenmeyi önleyici frenler ve kapı kilitleri gibi kritik işlevleri potansiyel olarak kapatmak için eski tarz hizmet reddi saldırıları da kullanabilir.

Bazı bağlı arabaların yerleşik Wi-Fi ortak erişim noktası yetenekleri olduğundan, bu saldırı uygulanabilir. Normal ev Wi-Fi ağlarında olduğu gibi, aracınızın yerel ağına sızarlarsa verilerinizi bile çalabilirler.

Ayrıca, bu bir fiziksel güvenlik meselesidir. Unutmayın, birden çok bilgisayar ve Motor Kontrol Modülü modern arabaları çalıştırır. Bilgisayar korsanları bu sistemleri kapatabilirse, sizi büyük tehlikeye atabilirler.

Benim tavsiyem: Aracınızın yerleşik Wi-Fi ağ şifresini düzenli olarak değiştirmek bir zorunluluktur. Kullanılmadığında arabanızın Bluetooth ve Wi-Fi’sini kapatmak da iyi bir fikirdir.

Evinizin Wi-Fi’sinin de kilitli kalması gerekiyor. Ağınızda olmaması gereken her şeyi bulmak ve kaldırmak için bu adımları kullanın.

Yerleşik teşhis (OBD) saldırıları

Her yeni arabanın yerleşik bir tanılama bağlantı noktası vardır. Bu arayüz, tamircilerin aracınızın verilerine erişmesine, hata kodlarını ve istatistikleri okumasına ve hatta yeni anahtarlar programlamasına olanak tanır.

Anahtarları çoğaltmak ve araçları çalmak için yenilerini programlamak için bu bağlantı noktasını kullanabilen istismar kitlerini herkes satın alabilir.

Benim tavsiyem: Her zaman saygın bir tamirciye gidin. Fiziksel bir direksiyon simidi kilidi de size ekstra rahatlık sağlayabilir.

FORD BU TÜR ARAÇLARI YOK ETTİ

Araç içi kötü amaçlı yazılım

Başka bir eski usul internet hack’i, bağlantılı arabalara, özellikle internet bağlantısı ve yerleşik web tarayıcıları olan modellere ulaşır.

Dolandırıcılar, aracınızın sistemine kötü amaçlı yazılım yükleyebilecek kötü amaçlı bağlantılar ve ekler içeren e-postalar ve mesajlar gönderebilir. Kötü amaçlı yazılım yüklendikten sonra her şey mümkündür.

Araba sistemlerinde yerleşik kötü amaçlı yazılım koruması yoktur, bu nedenle bunu tespit etmek zor olabilir.

Benim tavsiyem: Arabanıza bağlıyken bile iyi bilgisayar güvenlik uygulamaları yapın. Asla e-postaları ve mesajları açmayın veya bilinmeyen kaynaklardan gelen bağlantıları takip etmeyin.

Güvenlik 202: Kötü amaçlı yazılımları telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan nasıl kaldırabilirsiniz?

anahtarlık saldırıları

Çevrimiçi olarak kolayca satın alınabilen ucuz elektronik cihazların ve aktarma araçlarının yaygınlaşmasıyla, anahtarlık saldırıları her zamankinden daha yaygın hale geldi.

röle hack

Her zaman açık olan anahtarlıklar, aracınızın güvenliğinde ciddi bir zayıflık oluşturur. Anahtarlarınız menzil içindeyse, herkes arabayı açabilir ve sistem siz olduğunuzu düşünür. Bu nedenle, daha yeni araba modellerinin kilidi, anahtarlık bir adım mesafenize gelene kadar açılmaz.

Bununla birlikte, suçlular, anahtarlık sinyallerini 90 metre uzağa kadar yakalayan ve bunları arabanıza ileten nispeten ucuz röle kutuları alabilirler.

Bir hırsız, bir röle kutusuyla arabanızın yanında dururken, bir suç ortağı diğeriyle evinizi tarar. Anahtarlık sinyaliniz alındığında, arabanıza daha yakın olan kutuya iletilerek açılması istenir.

Anahtarlığınızı nasıl koruyacağınıza ilişkin adımlar için okumaya devam edin.

anahtarsız sıkışma

Bu senaryoda, dolandırıcılar sinyalinizi engelleyecektir. Anahtarlığınızdan bir kilitleme komutu verdiğinizi varsayalım. Arabanıza ulaşmayacak ve kapılarınızın kilidi açık kalacak. Dolandırıcılar daha sonra aracınıza ücretsiz erişebilir.

Benim tavsiyem: Uzaklaşmadan önce her zaman arabanızın kapılarını manuel olarak kontrol edin. Hırsızları arabanıza girseler bile çalmaktan caydırmak için bir direksiyon simidi kilidi de takabilirsiniz.

anahtarlık saldırıları nasıl durdurulur

Anahtar fob saldırılarını engellemenin birkaç kolay yolu vardır. Korumalı bir kasa gibi anahtarlarınızı tutabilecek bir sinyal engelleme çantası satın alabilirsiniz. RFID engelleme çantası.

Buzdolabına kaldır…

Anahtarlıkta Apple AirTag cihazı.

Anahtarlıkta Apple AirTag cihazı. (Melina Mara/Getty Images aracılığıyla The Washington Post)

İşte ücretsiz bir çözüm: Anahtarlığınızı buzdolabına veya derin dondurucuya yapıştırın. Çoklu metal katmanları sinyali engelleyecektir. Anahtarlığınızın dondurulmasının ona zarar vermeyeceğinden emin olmak için üreticinize danışın.

… veya hatta mikrodalganın içinde

Mikrodalga da sinyalleri engelleyecektir. Sadece açmayın.

Anahtarlığınızı folyoya sarın

Anahtarlığınızın sinyali metal tarafından engellendiği için alüminyum folyoya da sarabilirsiniz. En kolay çözüm olsa da, doğru yapmazsanız sinyali sızdırabilir. El işçiliği modundaysanız, anahtarlarınızı koymak için folyo kaplı bir kutu da yapabilirsiniz.

Teknoloji bilginizi devam ettirin

Popüler podcast’imin adı “Bugün Kim Komando.” Bu, 30 dakikalık sağlam bir teknoloji haberleri, ipuçları ve ülkenin her yerinden sizin gibi teknik soruları olan arayanlar. Podcast’lerinizi nerede bulursanız arayın. Size kolaylık sağlamak için, yeni bir bölüm için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

HAREKETTE TEKNİK TAVSİYE: Amazon’un parti uyuşturucu ticareti, Google kullanıcılarını hedef alan dolandırıcılık ve web kameranızın saldırıya uğradığının 5 işareti

Ayrıca, UFO gözlemlerinin hızla artmasının şok edici nedenini, GPS takip cihazlarıyla kayaklarınızı nasıl koruyacağınızı, en iyi üç polis tarayıcı uygulamasını ve 456,76 dolarlık para kazandıran hilemi paylaşıyorum. Ve insanlara güvenlik kameraları konusunda yardım ediyorum, yeni bir site kuruyorum ve bir Discord dolandırıcılığından kurtuluyorum. Sağlıklı bir kelime oyunu dozu da var!

Apple’da “Kim Komando Today” adlı podcast’ime göz atın, Google Podcast’leri, spotifyveya favori podcast oynatıcınız.

Yayını buradan dinleyin veya podcast’lerinizi nereden alırsanız alın. Sadece soyadımı ara, “Komando.”

Bir teknoloji uzmanı gibi görünün, öyle olmasanız bile! Ödüllü popüler sunucu Kim Komando sizin gizli silahınız. Dinlemek 425+ radyo istasyonunda veya podcast’i al. 400.000’den fazla kişiye katılın ve 5 dakikalık ücretsiz günlük e-posta bültenini alın.

HABERLER SUNULDU

Telif hakkı 2023, WestStar Multimedya Eğlence. Her hakkı saklıdır.