Ben bir teknoloji uzmanıyım: Teknik ikilemlerinizi çözecek 5 cevap

Şaibe

Member
Ulusal bir radyo sunucusu olarak, yıllar boyunca tüm teknik soruları duydum. “Facebook her zaman beni dinliyor mu?” Hakkınızda çok fazla bilgi topladıkları için buna ihtiyaçları yoktur.

“Birinin bilgisayarımı gözetlediğini nasıl anlarım?” Meraklıların hepsi teknik içerik kırıntıları bıraktıklarının farkında değil. Onları zekanla alt edebilirsin.

Bu sorular yıldan yıla geliyor ama ben de yenilerini yanıtlamaya başladım. Uzun soluklu tarif bloglarından bıktıysanız, yazıcınız çalışıyorsa veya yakın zamanda yeni bir telefona geçiş yapıyorsanız okumaya devam edin.

1. Ev işlerini kolaylaştırmak için telefonunuzu kullanın

Soru: “Resimleri asla düz bir şekilde asamam. Bunun için bir uygulama olmalı, değil mi?”

PC’NİZİN ANAKARTINDA SİZİ RİSKE YOL AÇABİLECEK GİZLİ GÜÇLER VAR MI?

Hemen hemen her şey için bir uygulama var! Sadece bir şey mi asıyorsun?

• iPhone’da şunu açın: Ölçüm uygulamasıardından öğesine dokunun. Seviye sağ altta. Seviye ekranda görünecektir. Serin.
  • Bir Android’de, Google uygulaması veya tarayıcınız ve “kabarcık seviyesi.” Bir yüzeye yerleştirerek normal bir seviye gibi kullanın.
Asılı bir resim kolaydır. Peki ya arkasında iki kanca bulunan dört resminiz varsa ve bunların tam olarak 5,5 inç arayla asılmasını istiyorsanız?

• Hang-a-Pic uygulamasını kullanın. Kaç resim, kanca ve boyut seçersiniz. Uygulama, çivileri telefonunuzda tam olarak nereye yerleştireceğinizi söyler veya e-posta yoluyla tüm talimatları yazdırabilirsiniz.
Telefonunuzu TV asmanıza yardımcı olması için de kullanabilirsiniz. Güzel. Tozlu ekranı temizlemeye ne dersiniz? İşte bunu yapmanın en iyi yolu.

Mavi teknoloji tabelasının fotoğrafı. (Fox Haber)

2. Amazon’da bir insanla siparişiniz hakkında konuşun

Soru: “Bir Amazon siparişiyle ilgili sorun yaşıyorum ve sohbet desteğiyle uğraşmak istemiyorum. Amazon’da biriyle, herhangi biriyle konuşmak mümkün mü?”

Bir siparişle ilgili ara sıra sorun olması kaçınılmazdır. Bu zarif numarayla, üçüncü taraf satıcılarla sohbet robotlarından ve makale uzunluğundaki değiş tokuşlardan kaçının:

• Amazon hesabınıza giriş yaparken, Bize ulaşın sayfasına gidin.
  • Bir tıklayın ürün geçmiş veya açık bir siparişten.
  • Sorununuzu seçin, ardından alttaki daha fazla yardıma ihtiyacım var.
  • Solda, seçin Şimdi arama iste.
  • Telefon numaranızı girin ve aramayı almadan önce tahmini bir süre göreceksiniz.
Bir telefon görüşmesi için asla üç dakikadan fazla beklemedim. Sipariş numarasını elinizin altında bulundurduğunuzdan emin olun.

Amazon Prime pahalıdır. Bu aylık veya yıllık ücretten alabildiğiniz her şeyi almalısınız.

Trend: Her gün 400.000’den fazla kişi tarafından okunan en iyi teknoloji haber bülteni.

3. Tarif siteleri sonsuza kadar devam eder. Yardım!

Soru: “Bir web sitesinde bir tarife ulaşmak için umurumda olmayan pek çok şey arasında gezinmekten bıktım. İstediğim şeye ulaşmak için herhangi bir numara var mı?”

Çok sinir bozucu, değil mi? İnternette lezzetli görünen bir tarif buldunuz, ancak sayfayı açtığınızda tarife ulaşmak için aşağı kaydırmanız gerekiyor. Hikayeyi atlamak ve doğrudan adımlara atlamak için Just The Recipe adında harika bir uygulama ve web sitesi var.

Bu tarifin URL’sini justtherecipe.com adresindeki boş alana yapıştırın, size ihtiyacınız olan malzemeleri ve adımları verecektir. Ve uygulamayı kullanırsanız, en sevdiğiniz tarifleri kişisel bir yemek kitabına kaydedebilirsiniz.

Adam akıllı telefonuna gülümsüyor

Adam mutlu bir şekilde Android telefonuna bakıyor (Cyberguy.com)

iOS için Just the Recipe’ı indirmek için buraya gidin.

Just the Recipe for Android’i almak için buraya gidin.

Tarife atlamanın bir başka müthiş yolu: PC’de Kontrol+F ve tarifi hızlıca bulmak için “Yazdır” yazın. Mac’te, Komut+F.

4. Bekle, biri yazıcımı hackleyebilir mi?

Soru: “Yazıcıların hacklenebileceğini duydum. Bu doğru mu? Nasıl bilebilirim?”

Virüsten koruma yazılımı yüklediniz ve tüm hesaplarınız için 21 karakterlik benzersiz parolalar kullandınız. Gitme zamanı! Ancak bu savunmasız ofis öğesini unutmak kolaydır.

Tıpkı bilgisayarınız gibi, yazıcınız da bilgisayar korsanları için bir altın madeni. Yazıcılar genellikle yazdırılan belgelerin kopyalarını saklar. Herhangi bir siber suçlu, mali kayıtlarınız gibi hassas bilgilerin kopyalarını alabilir.

İşte yazıcınızın saldırıya uğradığının üç işareti:

1. Yazıcınız boş sayfalar veya bir grup karakter yazdırmaya başlar.
  2. Başlatmadığınız yazdırma işlerini fark ettiniz.
  3. Yazıcınızın ayarları bilginiz dışında değiştirilmiş.
Panik yapma! Tek yapmanız gereken yazıcıyı fabrika varsayılanlarına sıfırlamak:

• Yazıcının fişini çekin ve yazıcının düğmesine basın ve basılı tutun. Sıfırla düğme. (Genellikle yazıcının arkasında veya altında bulunur.)
  • tutarken Sıfırla düğmesine basın, yazıcıyı tekrar prize takın, açın ve yaklaşık 20 saniye içinde, bittiğini göstermek için ışıklar yanıp sönecektir.
Eğlenceli gerçek: Yazıcınızın muhtemelen bir e-posta adresi vardır. Nasıl bulacağınız aşağıda açıklanmıştır.

5. Telefonumda çok özel şeyler var

Soru: “Yeni bir telefona yükselttikten sonra telefonumu satıyorum. Bir başkası almadan önce her şeyin düzgün bir şekilde silindiğini nasıl bilebilirim? Fabrika ayarlarına sıfırlamak yeterli mi?”

Telefonunuz, kredi kartı numaralarınız, banka hesabı bilgileriniz, şifreleriniz ve özel fotoğraflarınız dahil olmak üzere hassas veriler içerir. Bu bilginin yanlış ellere geçmesini istemezsiniz. Silme düğmesine basmak veya fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak yeterli olmayacaktır çünkü gelişmiş veri kurtarma yazılımı silinmiş dosyalara hâlâ gözetleyebilir.

GÜNLÜK RUTİNİNİZİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN OYUN DEĞİŞTİREN ALEXA BECERİLERİ

Telefonunuzu gerçekten silmek için fabrika ayarlarına sıfırlamanız ve bunu kapsamlı bir veri silme işlemiyle takip etmeniz gerekir. Bu, telefonun belleğinin üzerine birden çok kez rasgele veriler yazan ve herhangi birinin telefonda sahip olduklarınızı almasını neredeyse imkansız hale getiren özel bir yazılım kullanmayı içerir.

iOS, Android, Windows ve macOS için iShredder’ı edinmek üzereprotectstar.com/en/products/ishredder adresine gidin.

Android söz konusu olduğunda Shreddit ve Secure Eraser gibi daha fazla üçüncü taraf seçeneğiniz var.

Teknoloji bilginizi devam ettirin

Popüler podcast’imin adı “Bugün Kim Komando.” 30 dakikalık sağlam bir teknoloji haberleri, ipuçları ve ülkenin her yerinden sizin gibi teknik soruları olan arayanlar. Podcast’lerinizi aldığınız her yerde arayın. Size kolaylık sağlamak için, yeni bir bölüm için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Adam dizüstü bilgisayarda ve telefonda şok oldu

Adam telefonunda ve dizüstü bilgisayarında (Cyberguy.com)

PODCAST SEÇİMİ: Amazon parti uyuşturucuları, “Google” dolandırıcılığı tehlike kelimesi ve ürkütücü web kamerası bilgisayar korsanları

Artı, FCC dolandırıcı metinlere son veriyor. Elon Musk’ın uyduları, kayaklarınızın çalınıp çalınmadığını anlayan bir GPS takip cihazı ve üç ücretsiz polis tarayıcı uygulaması sayesinde UFO gözlemleri artıyor. Ve beni 5 dakikada 456 dolardan biraz fazla kurtaran bir para bahşişi.

Apple, Google Podcasts, Spotify veya favori podcast oynatıcınızda “Kim Komando Today” adlı podcast’ime göz atın.

Podcast’i buradan veya podcast’lerinizi aldığınız her yerden dinleyin. Sadece soyadımı ara, “Komando.”

HABERLER SUNULDU

Bir teknoloji uzmanı gibi görünün, öyle olmasanız bile! Ödüllü popüler sunucu Kim Komando sizin gizli silahınız. 425’ten fazla radyo istasyonunu dinleyin veya podcast’i edinin. Ve günlük 5 dakikalık ücretsiz e-posta bültenini alan 400.000’den fazla kişiye katılın.

Telif hakkı 2023, WestStar Multimedya Eğlence. Her hakkı saklıdır.