Bankanız sesinizi istiyor. Sadece hayır deyin.

Şaibe

Member
Zaten bankanıza adresinizi, doğum tarihinizi, Sosyal Güvenlik numaranızı ve annenizin kızlık soyadını verdiniz. Şimdi, sesinizi istiyorlar.

Bankalar bunun dolandırıcılık ve siber suçlara karşı ekstra bir biyometrik koruma katmanı olduğunu söylüyor. Ancak deepfake'ler için ses verilerini çalan bilgisayar korsanlarının artışıyla, riske değer mi?

Tatile ihtiyacınız var. En sevdiğiniz havayolu için 1.000$ değerinde bir kaçamak hediye kartı veriyoruz. Hemen katılın ve kazanın!

ASLA BİTMEZ! VERİ İHLALİ SONRASINDA NE YAPILMALI

Kimlik silahlanma yarışı

Bankada ne kadar paranız olursa olsun, bir bilgisayar korsanı veya dolandırıcı onu ister ve her zaman bir adım öndedirler.

Bankanızın ses verilerinizi kayıt altına aldığından şüpheleniyorsanız, deli değilsiniz; akıllıYapay zeka kullanılarak sadece 10 saniyelik bir ses ve birkaç dolar ile bir ses klonlanabilir.

Bankanızdan sesli kimlik doğrulamasını devre dışı bırakmasını istemek, kendinizi olası yapay zeka kopyalama dolandırıcılıklarına karşı korumanın kolay bir yoludur. (Sean Gallup/Getty Images'ın fotoğrafı)

Bankanızın müşteri hizmetleri hattını arayın ve sesli kimlik doğrulamasından çıkmayı isteyin. İki dakika sürer. Şimdi yapabiliyorsanız harika. Yapamıyorsanız daha sonra yapmak için hatırlatıcı ayarlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu önemlidir.

Profesyonel ipucu: Dolandırıcıların arama sonuçlarına sahte numaralar yerleştirdiği bilinmektedir. Sadece bankanızın adını Google'da arayıp o numarayı aramayın. Doğrudan bankanızın web sitesine gidin veya banka veya kredi kartınızın arkasındaki numarayı arayın.

ÇOCUKLARINIZ VİDEO OYUNLARINI BANKALAR GİBİ GÖRÜYOR VE GERÇEK PARA İLE OYNAYABİLİR. HÜKÜMETİN SORULARI VAR

Bir adım daha ileri gidin

Çünkü akıllısınız, güçlü ve benzersiz parolalar kullanıyorsunuz, 2FA'yı etkinleştiriyorsunuz, halka açık Wi-Fi'ye güvenmiyorsunuz ve hesaplarınızı her zaman izliyorsunuz. (Yardıma ihtiyacınız olursa, tüm bunlar hakkında daha fazla bilgi aşağıda.)

ATM kullanan kişi

Sesinizi gerektirmeyen, daha güvenli bankacılık kimlik doğrulama özellikleri de mevcuttur ve kolayca erişilebilir. (Fotoğraf: Robert Alexander/Getty Images)

Ancak yerel banka şubenizi arayıp ekstra güvenlik özellikleri sunup sunmadıklarını sormak faydalı olabilir. Popüler seçenekler şunlardır:

Güvenli anahtarlar: Bu fiziksel veya dijital cihaz, internet bankacılığını daha güvenli hale getirmek için genellikle yalnızca 30 saniye geçerli olan tek seferlik parolalar üretir.

Bankacılık uyarıları: Büyük işlemler veya hesap değişiklikleri gibi gerçek zamanlı hesap etkinlikleri için metin veya e-posta bildirimleri ayarlayın. Tüm masraflarınızı onaylamanız gerektiğinde biraz can sıkıcı olsa da beni dolandırıcılıklardan ve sahte masraflardan kurtardı.

Hesap kilitleme özellikleri: Birçok banka, belirli sayıda başarısız çevrimiçi oturum açma girişiminden sonra hesabınızı otomatik olarak kilitleme seçeneği sunar.

Gelişmiş erişim: Bu, ek doğrulama adımları kullanılarak belirli etkinlikler için geliştirilmiş güvenliktir. Örneğin, Morgan Stanley yeni bir konumda oturum açarsam benden tek seferlik bir parola ister.

EVİNİZ Mİ VAR? ALIŞVERİŞ Mİ YAPIYORSUNUZ, YOKSA SATIYOR MUSUNUZ? BİR DOLANDIRICI HEDEFİSİNİZ

Bankacılık güvenliğinizi en üst düzeye çıkarın

Belki önce temelleri sıraya koymanız gerekir. Bu sorun değil ve kesinlikle Birkaç akıllıca adım atmak için çok geç değil.

• Hesaplarınıza yalnızca sizin erişebilmeniz için iki faktörlü kimlik doğrulamayı açın.
2FA etkinleştirildiğinde, bir hesaba giriş yapmak için yalnızca kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmek yerine kimliğinizi kanıtlamak için ikincil bir doğrulama biçimi gerekir.

Doğrulamanın ikinci biçimi yalnızca sizin bildiğiniz bir şey (bir sorunun cevabı), sahip olduğunuz bir şey (cihazınız) veya kim olduğunuz (parmak izi, ses deseni veya yüz taraması) olabilir. Geçici kodu girersiniz ve işte — işte hazırsınız.

Benim seçimim: Bir kimlik doğrulama uygulaması. Biyometrik (yüzünüz veya parmak izi taramanız) yakın bir ikinci. Bir metin kodu en çok hacklenebilir olanıdır.

• Sadece güvendiğiniz bir ağdan bankanıza giriş yapın.
Sana bakıyorum, rastgele bir kahve dükkanı Wi-Fi'si. Genel Wi-Fi ağları gizliliğinizi korumak için çok az şey yapar veya hiçbir şey yapmaz. Siber suçlular bunu bilir ve kurbanları bulmak için ücretsiz Wi-Fi ağlarını kullanır. Kötü amaçlı yazılımlar, sahte etkin noktalar, güvenli olmayan ağlar ve kötü niyetli yoldan geçenler, verilerinizi ve hesabınızı tehlikeye atarak içeri girebilir.

Herhangi bir önlem almadan halka açık bir Wi-Fi'ye bağlanırsanız, hırsızlar ağdayken oturum açtığınız herhangi bir hesaba ait oturum açma bilgilerinizi, banka hesaplarınız da dahil olmak üzere, çalabilir.

Play Store'da VPN

Eğer halka açık bir Wi-Fi'ye bağlanıyorsanız bunu VPN kullanmadan yapmayın. (Saqib Majeed/SOPA Images/LightRocket aracılığıyla Getty Images tarafından çekilen fotoğraf)

Ücretsiz halka açık Wi-Fi'ye bağlanmanız gerekiyorsa, bunu sanal özel ağ (VPN) olmadan yapmayın. Bir VPN, hassas bilgilerinizi şifrelerken internette gezinmenizi sağlar. Bu, çevrimiçi kimlik bilgilerinizi ve IP adresinizi gizlemeye yardımcı olur.

Ulusal radyo programımın sponsoru olan ExpressVPN'i kullanıyorum.

Şimdi, haberi yaymama yardım edin. Ses kopyalama dolandırıcılığı tsunamisi gelmeden önce onları güvende tutmak için bu hikayeyi arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşın. Geliyorlar.

FOX NEWS UYGULAMASINI ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Programınızda teknolojiyi daha akıllıca kullanın

Ödüllü sunucu Kim Komando, teknoloji dünyasında yolunuzu bulmanız için gizli silahınız.

Telif hakkı 2024, WestStar Multimedia Entertainment. Tüm hakları saklıdır.